پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • وكالت براي موكل غير ذي حق  
 • 1393-12-19 20:12:47  
 • تعداد بازدید : 22   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • کد سوال : 18034  
  تاریخ پرسش :1393-12-17  
  تاریخ پاسخ :1393-12-17  

  موضوع : وکالت برای موکل غیر ذی حق
   
  سوال :
  این‌جانب چندین سال است که وکیل دادگستری هستم. در این مدت، پرونده‌های گوناگونی را وکالت کردم. در عین حال گاهی با مواردی مواجه می‌شوم که در ابتدا یا در حین کار و یا انتهای آن و بعد از اتمام وکالت متوجه می‌‌شوم که حق با موکل من نبوده است. براین اساس با توجه به آنکه عملاً اینجانب به‌ واسطه تخصص و دانش خود، به‌ عنوان وکیل اجیر شده و به استخدام او درآمده‌ام، بر این اساس آیا استمرار وکالت و دفاع من از موکلم به حق نمی‌باشد؟ (خواه در امور حقوقی و اموال یا در امور کیفری و عناوین مجرمانه) از این رو از آن مرجع عالی‌مقام استدعا دارم تا با ارائه نظر فقهی خود مرا در انجام بهینه وظیفه وکالت راهنمایی و ارشاد نمایند. براین اساس که :

  1- اگر در بدو گفتگو های اولیه آگاه شوم که موکل ذی‌حق و مبری از خطا و جرم نیست، آیا صرف اینکه من وکیل هستم و شغلم دفاع از منافع موکلین می باشد، مجوز دفاع از منافع چنین فردی را دارا می باشم.؟

  2- اگر در اثنای کار موضوع ذی‌حق نبودن یا مجرم بودن موکل را فهمیدم، می توانم به دفاع از او و اثبات دروغین دچار تعارضات اخلاقی می‌شوم که وظیفه من دفاع است و اخلاقا نیز متوجه ادعاهای دروغین او شدم تکلیفم چیست؟ (به قاضی حقیقت را کتبا بگویم و شهادت دهم؟ یا ترک وکالت وی را کرده و استعفا دهم؟ و یا آنکه به‌واسطه شغلم که دفاع از وکیل است از وی حمایت کنم؟

  3- اما در وضعیتی که حق الوکاله را گرفته‌ام و کار نیز به سرانجام رسیده و حکم صادر شده است و من نیز حقیقت را علیه موکل خودم متوجه شده‌ام آیا لازم است حقیقت را برای دادگاه و یا دادستان گزارش کنم؟

  پاسخ :
  بسمه تعالی؛ 1- خیر

  2- ترک وکالت نمایید.

  3- آری.

  بخش استفتاء – دفتر آیت الله العظمی شاهرودی دام ظله/ http://shahroudi.com

   

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com