پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
  • انجماد نطفه  
  • 1393-12-19 20:7:50  
  • تعداد بازدید : 54   
  • ارسال به دوستان
  •  
  •  
  • کد سوال :  18033  
    تاریخ پرسش :1393-12-17  
    تاریخ پاسخ :1393-12-17  

    موضوع : انجماد نطفه

    سوال :
    نظر به اینکه موضوع پایان نامه اینجانب انجماد نطفه در فقه و حقوق ایران است در خصوص پرسش های زیر نیازمند استعانت شما در مسائل شرعی این موضوع می باشم. لذا خواهشمند است مساعدت لازم را مبذول فرمائید.

    1)آیا جنین آزمایشگاهی (جنین منجمد) مال است یا خیر؟ اگر مال است مالک آن کیست و اگر مال نیست صاحب اختیار آن کیست؟

    2)آیا می توان اسپرم و تخمک را به عنوان اموال پس از مرگ به کسی واگذار کرد یا خیر؟

    3)آیا صحیح است که فردی (همسر یا پدر و مادر) بعد از مرگ دیگری (شوهر یا فرزند) متریال ژنتیکی (اسپرم و تخمک منجمد) او را به ارث ببرد؟

    4)آیا جنین آزمایشگاهی (جنین منجمد) قابل تملیک و اعراض یا اهدا است؟

    5)آیا حمل فقط به محصول حاملگی مستقر در رحم زن گفته می شود تا شامل ماده 957 قانون مدنی شود یا خیر ، به جنین های منجمد آزمایشگاهی هم حمل گفته می شود؟

    6)اگر مردی اسپرم خود را در آزمایشگاه منجمد کند که در آینده برای باروری از آن استفاده کند و در این فاصله فوت کند یا از همسر خود جدا شود آیا شرعاً همسر او می تواند از اسپرم منجمد او استفاده کرده و بارور شود؟

    7)اگر زوجین جنین منجمد آزمایشگاهی در موسسات ناباروری داشته باشند آیا مرد می تواند برای جنین منجمد وصیت کند که بعد از مرگش همسر او از جنین استفاده کند تا او را به دنیا آورده و به آن ارث تعلق بگیرد یا خیر، شرعاً چنین وصیتی و تعلق گرفتن سهم الارث به جنین صحیح است یا خیر؟

    8)آیا برای انجماد جنین نیاز یه اجازه دادگاه وجود دارد و باید شرعاً اذن وجود داشته باشد یا خیر

    9)آیا حمل از موانع ارث است یا از مصادیق حاجب؟

    10)آیا باید برای جنین منجمد در آزمایشگاه حصه کنار گذاشت یا خیر؟

    پاسخ :
    بسمه تعالی؛

    1- مال نیست ولی حق اولویت برای صاحب آن است و چنانچه آنرا واگذار ننموده و یا از آن صرف نظر نکرده صاحب اختیار می باشد که به هر کس بخواهد واگذار بنماید و از آن رفع ید نماید.

    2- خیر. ولی بعنوان رفع ید از چیزی که اولویت و تحت ید صاحب آن می باشد به دیگری واگذار نماید.

    3- خیر

    4- قابل تملیک نیست ولی در مقابل مبلغی وجه می توان رفع ید و اعراض نموده و یا اهدا نماید.

    5- فقط به حاملگی در رحم زن گفته می شود.

    6- آری

    7- می تواند وصیت به استفاده از آن بنماید ولی متعلق ارث به او را نمی توان پذیرفت.

    8- خیر.

    9- از مصادیق حاجب است.

    10- خیر.

    بخش استفتاء – دفتر آیت الله العظمی شاهرودی دام ظله/ http://shahroudi.com

     

     
     
     
     
     

    آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

    تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

    پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com