پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • ولادت حضرت فاطمه(عليهاالسلام)‏  
 • 1390-02-10 14:39:34  
 • تعداد بازدید : 62   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

   پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله) در سال پنجم بعثت، که سال ولادت فرزندش بود؛ در سخت‎ترين شرائط و حالات به سر مى‏برد.

  اسلام منزوى بود، و مسلمانان اندك نخستين، شديداً تحت فشار .

  محيط مكه بر اثر شرك و بت پرستى و جهل و خرافات و جنگ‎هاى قبايل عرب و حاكميت زور و بينوايى توده‏هاى مردم، تيره و تار بود.

  پيامبر(صلي الله عليه و آله) به آينده مى‏انديشيد، آينده‏اى درخشان از پشت اين ابرهاى سياه و ظلمانى، آينده‏اى كه با توجه به اسباب عادى و ظاهرى بسيار دوردست و شايد غير ممكن بود.

  در همين سال حادثه بزرگى در زندگى پيامبر رخ داد، به فرمان خدا براى مشاهده ملكوت آسمان‎ها به معراج رفت، و به مصداق «لنريه من آياتنا الكبرى» آيات عظيم پروردگار در پهنه بلند آسمان را با چشم خود ديد، و روح بزرگش بزرگتر شد، و آماده پذيرش رسالتى سنگين‎‏تر، توأم با اميد بيشتر .

  در روايتى از اهل سنت و شيعه - كه هر دو بر آن تأكيد دارند - مى‏خوانيم: پيامبر(صلي الله عليه و آله) در شب معراج از بهشت عبور مى‏كرد، جبرئيل از ميوه درخت طوبى به آن حضرت داد، و هنگامى كه پيامبر(صلي الله عليه و آله) به زمين بازگشت نطفه فاطمه زهرا (سلام الله عليها) از آن ميوه بهشتى منعقد شد.

  لذا در حديث مى‏خوانيم كه پيامبر(صلي الله عليه و آله) فاطمه (سلام الله عليها) را بسيار مى‏بوسيد، روزى همسرش عايشه بر اين كار خرده گرفت، كه چرا اين همه دخترت را مى‏بوسى؟!

  اين مولود بزرگ از عصاره پاك ميوه‏هاى بهشتى و از پدرى همچون پيامبر(صلي الله عليه و آله)، و مادر ايثارگر و فداكارى همچون «خديجه» در روز بيستم جمادى الثانى گام به دنيا نهاد، و طعن و سرزنش‎هاى مخالفين كه پيامبر را بدون «نسل جانشين» مى‏پنداشتند، همگى نقش بر آب شد، و به مضمون سوره «كوثر» فاطمه زهرا چشمه جوشان براى ادامه دودمان پيامبر و ائمه هدى و خير كثير در طول قرون و اعصار، تا روز قيامت شد.

  پيامبر(صلي الله عليه و آله) در جواب فرمود:

  «من هر زمان فاطمه را مى‏بوسم، بوى بهشت را از او استشمام مى‏كنم.»

  و به اين ترتيب اين مولود بزرگ از عصاره پاك ميوه‏هاى بهشتى و از پدرى همچون پيامبر(صلي الله عليه و آله)، و مادر ايثارگر و فداكارى همچون «خديجه» در روز بيستم جمادى الثانى گام به دنيا نهاد، و طعن و سرزنش‎هاى مخالفين كه پيامبر را بدون «نسل جانشين» مى‏پنداشتند، همگى نقش بر آب شد، و به مضمون سوره «كوثر» فاطمه زهرا چشمه جوشان براى ادامه دودمان پيامبر و ائمه هدى و خير كثير در طول قرون و اعصار، تا روز قيامت شد.

  اين بانوى بهشتى نام‎هايي داشت كه هر كدام از ديگرى پر معنى‏تر بود:

  1- فاطمه، 2- صديقه، 3- طاهره، 4- مباركه، 5- زكيه، 6- راضيه، 7- مرضيه، 8- محدثه، 9- زهرا و هر يك بيانگر اوصاف و بركات وجود پربركت او است.

  همين بس كه در نام معروفش «فاطمه» بزرگترين بشارت براى پيروان مكتبش نهفته است، چرا كه «فاطمه» از ماده «فطم» به معنى جدا شدن، يا باز گرفتن از شير است، و طبق حديثى كه از پيامبر گرامى اسلام(صلي الله عليه و آله)‏ روايت شده به امير مؤمنان على(عليه السلام)‏ فرمود:

  «مى دانى چرا دخترم، فاطمه ناميده شد؟

  عرض كرد: بفرمائيد.

  فرمود: براى آن كه او و شيعيان و پيروان مكتبش از آتش دوزخ باز گرفته شده‏اند!»

  از ميان نام‎هاى او نام «زهرا» نيز درخشندگى و فروغ خاصى دارد، از امام صادق(عليه السلام) پرسيدند: چرا فاطمه را «زهرا» مى‏نامند؟

  فرمود: «زيرا زهرا به معنى درخشنده است و فاطمه چنان بود كه چون در محراب عبادت مى‏ايستاد، نور او براى اهل آسمان‎ها پرتو افكن مى‏شد، همانگونه كه نور ستارگان براى اهل زمين [پرتو افكن است‏]، لذا زهرا نام نهاده شد.»

  هنگامى كه خديجه زنى با شخصيت و معروف به بزرگى بود، با پيامبر اسلام(صلي الله عليه و آله) ‏ ازدواج كرد زنان مكه با او قطع رابطه كردند، و گفتند: او با جوان تهي‎دست و يتيمى ازدواج كرده و شخصيت خود را پائين آورده است!

  اين وضع همچنان ادامه يافت تا اين كه خديجه باردار شد و جنينش كسى جز فاطمه زهرا نبود.

  ان الذين قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل عليهم الملائكة الا تخافوا ولاتحزنوا»؛ كسانى كه بگويند پروردگار ما الله است، فرشتگان بر آن‏ها نازل مى‏شوند و مى‏گويند نترسيد و اندوهى به خود راه ندهيد.»

  به هنگام وضع حمل به سراغ زنان قريش فرستاد و از آن‏ها خواست كه در اين ساعات حساس و پردرد و رنج به يارى او بيايند و تنهايش نگذارند، اما او با اين پاسخ سرد و دردآلود روبرو شد كه:

  «تو سخن ما را گوش نكردى، با يتيم ابوطالب كه مالى نداشت ازدواج نمودى، ما نيز به كمك تو نخواهيم شتافت!»

  خديجه با ايمان، از اين پيام زشت و بى معنى سخت غمگين شد، اما در اعماق دلش نور اميدى درخشيد كه خدايش او را در اين حال تنها نخواهد گذاشت.

  لحظات سخت و بحرانى وضع حمل آغاز شد، او در محيط خانه تنها بود، و زنى كه او را كمك كند وجود نداشت، قلب او فشرده‏تر مى‏شد، و امواج خروشان بى مهري‎هاى مردم روح پاكش را آزار مى‏داد.

  ناگهان برقى در افق روحش درخشيد، چشم بگشود و چهار زن را نزد خود ديد، سخت نگران شد. يكى از آن چهار زن صدا زد:

  نترس و غمگين مباش. پروردگار مهربانت ما را به يارى تو فرستاده است ما خواهران توايم.

  من ساره‏ام!

  و اين يك آسيه همسر فرعون است كه از دوستان تو در بهشت خواهد بود.

  آن ديگري مريم دختر عمران، و اين چهارمى را كه مى‏بينى دختر موسى بن عمران، كلثوم است!

  ما آمده‏ايم كه در اين ساعت يار و ياور تو باشيم.

  و نزد او ماندند تا فاطمه بانوى اسلام ديده به جهان گشود.

  آرى به مصداق: ‏

  ان الذين قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل عليهم الملائكة الا تخافوا ولاتحزنوا«؛ كسانى كه بگويند پروردگار ما الله است، فرشتگان بر آن‏ها نازل مى‏شوند و مى‏گويند نترسيد و اندوهى به خود راه ندهيد.»

  در اينجا نيز علاوه بر فرشتگان، ارواح زنان با شخصيت جهان به يارى خديجه با ايمان و پر استقامت شتافتند.

  تولد اين مولود خجسته آنچنان پيامبر(صلي الله عليه و آله) را خشنود كرد كه زبان به مدح و ثناى پروردگار گشود، و زبان بدخواهان كه او را ابتر مى‏خواندند، براى هميشه كوتاه شد.

  خداوند مژده اين مولود پربركت را در سوره كوثر به پيامبرش داد و فرمود: 

  انا اعطيناك الكوثر، فصل لربك وانحر، ان شانئك هو الابتر»؛ ما سرچشمه جوشان خير كثير را به تو بخشيديم، اكنون كه چنين است، براى پروردگارت نماز بجاى آور و تكبير گو! مسلماً دشمن تو، ابتر است!


   

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com