پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • (كرامات حضرت فاطمه(عليهاالسلام  
 • 1390-02-10 14:39:1  
 • تعداد بازدید : 76   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

   

  Shahroudi.Com000(5).jpg - 300x225 - 30.98 kb

  هنگامى  كه روح انسان قوى شود، و پرتوى از صفات الهى در جان او بيفتد، و به مقام قرب او نائل گردد، اراده‏اش «به فرمان خدا»، در جهان تكوين اثر مى‏گذارد و آنچه را او مى‏خواهد همان مى‏شود. 

  اين همان ولايت تكوينى است كه اولياء الله از آن برخوردار بودند، اين همان چيزى است كه سرچشمه كرامات مختلف است و معجزات انبياء است، حضرت فاطمه زهرا (عليهاالسلام) از عنايت الهى سهم وافرى داشت و روايت زير شاهد اين مدعاست:

  بسيارى از مفسران اهل سنت مانند «زمخشرى» در «كشاف» و «سيوطى» در «درالمنثور» در ذيل آيه شريفه:

  «كلما دخل عليها زكريا المحراب و جد عندها رزقا قالت أنّى‏ لك هذا قالت هو من عندالله يرزق من يشأ بغير حساب»(آل عمران/37)؛

  «هر زمان زكريا وارد محراب مريم مى‏شد غذاى مخصوصى در آنجا مى‏ديد، از او مى‏پرسيد اين را از كجا آوردها ى؟! و او مى‏گفت: اين از ناحيه خدا است، خداوند هر كس را بخواهد بى حساب روزى مى‏دهد.»

  از «جابر بن عبدالله» نقل كرده‏اند كه رسول خدا(صلي الله عليه و آله) چند روز بود غذايى نخورده بود، و كار بر او مشكل شد، و به منزل همسرانش سر زد هيچ كدام غدايى نداشتند، سرانجام به سراغ دخترش فاطمه (سلام الله عليها) آمد و فرمود: دخترم غذايى دارى من تناول كنم زيرا گرسنه‏ام؟

  پيغمبر(صلي الله عليه و آله) فرمود: دخترم! اين را از كجا آورده‏اى؟!

  عرض كرد: «هو من عندالله ان الله يرزق من يشاء بغير حساب»؛ «اين از سوى خدا است، خداوند به هر كس بخواهد بى حساب روزى مى‏دهد

  عرض كرد: بخدا سوگند نه. هنگامى كه رسول خدا(صلي الله عليه و آله) از نزد او خارج شد، زنى از همسايگان دو قرص نان و مقدارى گوشت براى فاطمه(عليهاالسلام)‏ هديه آورد، و او آن را گرفت و در ظرفى گذاشت و روى آن را پوشاند و گفت: به خدا سوگند پيامبر‏ را بر خودم و فرزندانم مقدم مى‏دارم!

  و اين در حالى بود كه همه گرسنه بودند.

  حسن و حسين را به سراغ پيامبر(عليهمالسلام) فرستاد و از او دعوت كرد به خانه بيايد، عرض كرد فدايت شوم چيزى خداوند براى ما فرستاده است و من آن را براى شما ذخيره كرده‏ام.

  Shahroudi.Com000(1).jpg - 300x225 - 24.51 kb

  پيامبر اکرم فرمود: بياور، و او ظرف غذا را نزد حضرت آورد، هنگامى كه پيغمبر سر ظرف را برداشت مملو از نان و گوشت بود، هنگامى كه فاطمه آن را ديد در تعجب فرو رفت، و فهميد اين نعمت و بركتى است از سوى خدا، شكر او را بجا آورد و بر پيامبر درود فرستاد.

  پيغمبر(صلي الله عليه و آله) فرمود: دخترم! اين را از كجا آورده‏اى؟!

  عرض كرد: «هو من عندالله ان الله يرزق من يشاء بغير حساب»؛ «اين از سوى خدا است، خداوند به هر كس بخواهد بى حساب روزى مى‏دهد

  رسول خدا شكر خدا را بجا آورد و اين جمله را فرمود:

  «الحمدالله الذى جعلك شبيهة بسيدة نساء بنى اسرائيل»؛ شكر مى‏كنم خدايى را كه تو را شبيه مريم بانوى زنان بنى اسرائيل قرار داد هنگامى كه روزى خوبى نصيب او مى‏شد از او سؤال مى‏كردند اين از كجاست؟ مى‏گفت: از نزد خدا است؛ «ان الله يرزق من يشاء بغير حساب.»

  سپس پيامبر اکرم به دنبال حضرت على(عليهالسلام)‏ فرستاد، او آمد، و همگى از آن غذا خوردند، و بقيه همسران پيامبر نيز خوردند و همه سير شدند، و هنوز ظرف غذا پر بود!

  حضرت فاطمه(عليهاالسلام) مى‏گويد: من از آن براى تمام همسايگان فرستادم و خدا در آن بركت و خير زيادى قرار داد.

  و اين نمونه‏اى از كرامات آن بانوى بزرگوار بود.


   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com