پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • مرحوم آيت الله العظمي سيد محمود شاهرودي(قدس سره)، مؤسس بعثه حج بيت الله الحرام  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بسمه تعالی

   

  تأسیس بعثه حج بیت الله الحرام


  ایشان در سال 1386ق 1345 ش موفق به حج بیت الله الحرام شدند. طبیعی بود که در این سفر، جمعی از اهل علم، فضلا، اعضای جلسه استفتائات و بستگان ایشان را همراهی می نمایند. با اعلان حضور ایشان در مراسم حج و زیارت، سیل جمعیت به سوی محل اقامت ایشان روان شد واز مسائل و مشکلات شرعی ومسائل مربوط به حج استفتاء و استفسار نمودند.

   

  این مسئله سبب شد که ایشان به ضرورت حضور جمعی از فضلا و اهل علم مسلط بر احکام حج  پي بردند كه در مراسم حضور داشته تا به معضلات و مشکلات شرعی مردم، که معمولاً از راه های بسیار دور و با مشقت موفق به تشرف می شوند، پرداخته واز عهده آن برآیند، لذا از سال بعد (1346ش) جمعی را به منظور حضور در مراسم حج و زیارت (مکه و مدینه) اعزام فرمود ند ونام «البعثة الدینیة للحج» برای این هیئت اعزامی انتخاب شد از آن پس سایر علما و مراجع دین به این مسئله می پردازند. اولین هیئت با حضور آقا زاده ي ايشان آيت الله حاج سید محمد حسینی شاهرودی بود.

  ایشان در این سفر، نامه ای خطاب به ملک فیصل بن عبدالعزیز ملک اسبق عربستان، که نسبت به سایر آل سعود از امتیازاتی برخودردار بود، نوشتند و خواستار بازسازی بقیع شدند، گرچه ملک با روی خوش از هیئت حامل نامه استقبال کرد، ولی قدمي در اين راه بر نداشت.

   

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com