پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • كتاب سليم بن قيس  
 • 1392-10-18 13:44:39  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بسمه تعالی

  سوال چهل و نهم از کتاب عقائد تألیف حضرت آیت الله العظمی شاهرودی (دام ظله)

  پرسش: نظر تفصيلى حضرتعالى درباره كتاب سليم بن قيس چيست ؟
  پاسخ: سليم بن قيس ، انسانى بلندمرتبه ، ارجمند و مورد اعتماد ( ثقه ) مى باشد . در مقام او ، گواهى « برقى » به اينكه وى از اولياء و بزرگان اصحاب اميرالمؤمنين(عليه السلام)است ، كافى باشد . همچنين ، علامه حلّى ، به عدالت او حكم نموده است . كتاب سليم بنابر گفته نعمانى در كتاب غيبت ، از اصول معتبر بلكه از بزرگ ترين آن هاست و تمام محتوايش صحيح است و از معصوم(عليه السلام) ، يا از كسى كه چاره اى جز تصديق و قبول روايتش نيست ، صادر شده است . صاحب وسائل الشيعه ، در خاتمه كتاب مى گويد : كتاب سليم ، از كتاب هاى قابل اعتمادى است كه قرائن بر ثبوتش استوار ، و از مؤلفينش به تواتر رسيده است و يا علم داريم كه نسبت آن به مؤلفينش صحيح است ، به گونه اى كه شكى در آن باقى نمى ماند .

  البته در بعضى نسخه ها ، دو مطلب وجود دارد :
    اين كه ، ائمه ، سيزده نفرند . البته اين نسخه غلط دارد . صاحب وسايل فرموده است : « آن چه به ما رسيده از نسخه كتاب سليم ، هيچ فسادى در آن نيست ، و شايد موضوع فاسد ، غير آن باشد . براى همين هم ، شهرت نيافته و به ما نرسيده است . »
  و شايد مراد اين باشد كه ائمه(عليهم السلام) با پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) سيزده نفرند ، چنان كه در نسخه هاى ديگر است كه ائمه از فرزندان اسماعيل اند و با پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) سيزده نفر هستند .
    كتاب ، شامل پندى است از محمد بن ابى بكر به پدرِ در حال مرگش ، با اينكه عمرش كمتر از سه سال بود . اما اين هم ، خدشه اى به كتاب نمى زند ، زيرا ، نهايتش اين است كه بگوييم اين نسخه مخدوش است اما نسخه هاى ديگر خالى از اين گونه مطالب است .
  برخى از بزرگان رجالى ( ميرزا در رجال كبير ) گفته اند : آن چه به ما رسيده است  ـ  از كتاب سليم  ـ  بيانگر اين است كه عبدالله بن عمر ، پدرش را هنگام مرگ پند داد و چنين امرى ممكن بوده است و مقتضى حكم به ساختگى بودن نيست . همچنين تفرشى(سيد مصطفى حسينى تفرشى از علماى حدود سده يازدهم هجرى ، صاحب كتاب نقدالرجال است . اين كتاب با تحقيق مؤسسه آل البيت(عليهم السلام) در 5 جلد منتشر شده است) در حاشيه « نقدالرجال » گفته است : اغلب احاديث سليم به طريق ديگرى در كتاب هاى شيعه و سنى روايت شده است ، اين خود ، صحت اين كتاب را تأييد مى كند .

  تصویر متن استفتاء مربوطه به زبان عربی - جهت مشاهده در سایز بزرگ بر روی تصویر ذیل کلیک نمایید.

   

   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com