پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Thursday 27 February 2020 - الخميس 02 رجب 1441 - پنج شنبه 8 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • سفر حج  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سفر به مکه؛


  آیت الله العظمی شاهرودی در سال 1345 عازم زیارت حرمین شریفین – مکه و مدینه – شد.


  در بهمن 1345 یکی از تجار نیکنام کویت، که از مقلدان آیت الله العظمی شاهرودی بود، با تقبل هزیه از آیت الله خواست به سفر حج برود. آیت الله این درخواست را پذیرفت و عازم سفر حج گردید. اولین درخواست آیت الله این بود که سفر، زمینی باشد و با این کار سعی داشت از سرزمین های شیعی دیدار و از وضعیت شیعیان آگاه شود. به محض انتشار این خبر، مردم زیادی جهت بدرقه معظم له خود را آماده کردند، ولی آیت الله نمی خواست تعداد زیادی از افراد به مشایعت او برودن، لذا بدون اطلاع در بهمن 1345 ش از نجف به سمت کوفه به راه افتاد. در آن شهر بود که خبر حج آیت الله در نجف اشرف پیچید. در مسیر حرکت از نجف به به کوفه و سپس بصره و عماره مورد استقبال زاید مردم قرار گرفت. در عماره استقبال گسترده ای از معظم له به عمل آمد وآیت الله، شب را در منزل یکی از روحانیون شیعی به نام شیخ عبدالغفار انصاری به سر برد و فردان آن روز به سمت بصره به راه افتاد. این استقبال به حدی بود که گزارشگر ساواک در نامه ای به تهران گزارش داد که دربدو ورود ایشان به بصره، استقبال زیادی از او به عمل آمد.


  کنسولگری ایران در بصره در نامه ای به اداره اول وزارت امور خارجه، ورود آیت الله به بصره را این گونه گزارش داد:
  حضرت آیت الله سید محمود شاهرودی از مراجع تقلید نجف اشرف، در طریق خود به حجاز و به قصد ادای فریضه حج بعد از ظهر چهارشنبه، سوم اسفند وارد بصره شد. حضرت آیت الله و عده ای بیش از یکصد نفر از مشایعین که تا عماره همراه ایشان بودند و نیز عده زیادی از اهلی عماره آیت الله ر ا تا بصره بدرقه کردند. عده زیادی از علما و روحانیون و تجار شیعی مقیم بصره هم با  یک کاروان اتومبیل آیت الله را تا چهل کیلومتری بصره استقبال کردند و با سلام وصلوات وارد بصره نمودند.


  وقتی موکب معظم له در بصره بود تعدادی از شیعیان کویت که از تشریف فرمایی او مطلع بودند تا بصره به استقبال وی آمده بودند ونیز در روز ورود به کویت ، اهالی آنجا سوار بر دهها ماشین در صفوان نزدیکی مرز عراق و کویت اجتماع کرده بودند. ورود ایشان به کویت با مراسمی بر نظیر توأم شد. با اطلاع دولت کویت از ورود معظم له به آنجا نماینده ای به استتقبال او اعزام شد. در کنار جمع کثیری از شیعیان نمایندگانی از دیگر مذاهب و نیز قومیت ها در این استقبال حضور داشتند . سپس آیت الله در منزل آیت الله مهری استقرار یافتند و پس از دیدار عمومی با مردم، از آن کشور به سوی عربستان حرکت کردند


  آیت الله شاهرودی در مدت اقامت در کویت، هر روز در یکی از حسینیه های شیعیان اقامه نماز می کرد وتعداد کثیری از شیعیان به او اقتدا می کردند.
  آیت الله پس از اقامتی چند روزه در کویت به عربستان رفت و در حجاز نیز مودر استقبال شیعیان آن کشور قرار گرفت. پس از ورود او به مدینه، امیر مدینه که برای حاکم عربستان بود، به دیدار او شتافت و به او خوش آمد گفت.سفیر ایران در عربستان نیز به استقبال او رفت و با معظم له دیدار کرد. در مکه نیز آیت الله مورد استقبال مقامات محلی ونیز شیعیان آن کشور قرار گرفت. دولت عربستان نیز از او چون رئیس یک دولت استقبال کرد وخیمه ای را در منی و عرفات به او اختصاص داد.

   


  او پس از اتمام مراسم زیارت حرمین شریفین از طریق زمینی به کویت بازگشت و پس از اقامتی چند روزه ودیدار با شیعیان آن کشور به سمت عراق حرکت کرد. پس از انتشار خبر عزیمت آیت الله از حج، جمع کثیری از مردم نجف، کاظمین، بغدادو... به قصد استقبال از او به مرز صفوان حرکت کردند و پس از ورود او به خاک عراق با شکوه خاصی معظم له را به بصره منتقل کردند. اقامت او در بصره چند ساعتی طول نکشید و در پی دعوت آیت الله شیخ موسی زین العابدین از علمای کویت به آن شهر رفت و پس از اقامه نماز جماعت در آن شهر (ودیدار و شرکت در ضیافت عمومی) به سوی نجف حرکت نمود.


  در مسیر حرکت به نجف، به کاظمین رفته و حرم امام موسی کاظم (علیه السلام) را زیارت کرد وسپس با مردم دیدار نمود. در کاظمین دهها ماشین از هیئت مستقبلین به استقبال او شتافتند.

   

   

  در بیرون از نجف و در نزدیکی جسر عباسیات کاروان به علت ازدحام جمعیت از حرکت ایستاد و آیت الله به درخواست مردم نماز جماعت را اقامه کرد، که از باشکوه ترین نمازهای جماعت نجف بود، و سپس در حالی که هزاران نفر او را همراهی می کردند، وارد نجف اشرف گردید.

   
   
 • مطالب مرتبط
 •  
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com