پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 29 February 2020 - السبت 04 رجب 1441 - شنبه 10 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • در عرصه سياست: 7- تبعيد امام به عراق  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • تبعید امام به عراق

  در مهر 1344 امام (ره) به نجف اشرف رفت و در آن شهر مورد استقبال گسترده روحانیت مبارز و مراجع تقلید قرار گرفت. آیت الله العظمی شاهرودی هم در همان روز ورود امام ره به نجف اشرف به استقبال امام خمینی ره رفتند. آیت الله غروی تبریزی در نامه ای – به عبارتی دیگر در گزارشی- به آیت الله العظمی شریعتمداری جریان ورود امام ره به نجف و استقبال مراجع از جمله آیت الله العظمی شاهرودی را این گونه بیان می کند:
  بعد از ظهر جمعه 19 جمادی الثانی آقای جدید التحریر (منظور امام خمینی ره) به نجف اشرف رسید. روز قبل از طرف آقا شیخ نصرالله خلخالی اعلام گردید که پنجاه عدد ماشین سواری در اختیار محصلین گذارده خواهد شد وهر کس برای پیشواز مهیاست، می تواند از آنها استفاده کند که دستگاه تمهید پیشواز و من هم [همراه آقا موسی اصفهانی] سید الاستاذ (منظور آیت الله العظمی خوئی) را نیز مهیا نموده و دستگاه بنز ایشان را آماده کردند و به همان ترتیب [آیت الله العظمی] شاهرودی و [آیت الله العظمی] شیرازی آماده ساختند. در حدود هشتاد ماشین از ایشان استقبال نمود و عده ماشین های کربلا به آنها اضافه شد.
  بعد از ورود امام ره به نجف اشرف مراجع عظام تقلید به دیدار امام ره رفتند وآیات عظام شاهرودی و خوئی در همان روز اول ورود امام با معظم له دیدار کردند. اینکه در دیدار بین امام ره و آیت الله العظمی شاهرودی چه گذشت معلوم نیست، ولی این دیدار نمی توانست مثل دیدار امام ره با آیات عظام حکیم و خوئی باشد،چرا که امام ره احترام ویژه ای برای آیت الله العظمی شاهرودی قائل بودند. عباسعلی عمید زنجانی در این باره می گوید:
  «در مورد آقای سید محمود شاهرودی باید گفت که امام به او خیلی احترام می گذاشت و هنوز  هم برای ما روشن نیست که علتش چه بود. در نجف تنها کسی که در ظاهر و آشکار مورد احترام امام بود، آقای شاهرودی بود که هر وقت به امام اطلاع داده می شد که ایشان مریض شده، فوراً به دیدنشان می رفت. امام با آیت الله شاهرودی همسایه بود و منزل امام در شارع الرسول و منزل آقای شاهرودی در کوچه روبه روی امام بود ولی رفتن امام به دیدار ایشان به خاطر همسایگی نبود، بلکه مسائل دیگری بود که احتمالاً کهولت سن با سابقه زیادی که آقای شاهرودی داشت، دلیل آن بود».
  آقاي عميد زنجاني اضافه می کند که آیت الله العظمی شاهرودی نسبت به مسائل سیاسی فوق العاده محتاط بودند وبین طلاب نجف شایع بود که «اگر کسی بتواند از آقای سید محمود شاهرودی برای بسم الله الرحمن الرحیم امضا بگیرد، معجزه کرده است».
  ولی ایشان در عین محتاط بودن به اتفاقات کشور حساس بودند ونسبت به تضییقاتی که رژیم علیه روحانیت در داخل کشور ایجاد می کرد، حساسیت نشان مید ادند تا آنجا که قوی ترین متن تلگراف را براي استخلاص و رفع خطر از آیت الله العظمی خمینی به شاه ارسال نمودند ونامه ای که آیت الله محمد تقی آملی در آبان 1345 به آیت الله العظمی شاهرودی نوشتند و وضعیت روحانیان دستگیر شده و تبعید را شرح دادند، به نظر می رسد در جواب استفسار معظم له باشد.
   در این نامه آیت الله محمد تقی آملی آزادی آیات: منتظری، فلسفی واشراقی را گزارش کرده بود وآزادی آنان ونیز آزادی آیت الله ربانی شیرازی را نتیجه اقدامات ایشان می داند. متعاقب آن نیز آیات در نامه هایی جداگانه خدمت آیت الله العظمی شاهرودی گزارشی از وضعیت خود ارائه کرده اند.
  آیت الله العظمی شاهرودی تنها به مسائل ایران حساسیت نداشتند، بلکه در قبال اتفاقات کشورهای اسلامی نیز واکنش نشان می دادند . در جریان جنگ شش روزه (خرداد 1346) رژیم صهیونیستی اسرائیل با حمله به فلسطین و کشورهای عربی و احساسات جهان اسلام را برانگیخت. متعاقب اعلام این امر آیات عظام شاهرودی و حکیم در اعلامیه اقدام رژیم اشغالگر قدس را محکوم کردند و خواستار اقدامی مؤثر از طرف دول اسلامی شدند.
   در آبان 1346 رژیم برای دومین بار مدرسه فیضیه را مورد حمله قرار داد. مستمسک رژیم در این حمله، دریافت گزارش هایی مبنی بر نصب تصاویر امام در آن مدرسه بود. در پی اطلاع عوامل رژیم از این اقدام، به مدرسه مزبور و مدرسه خان یورش بردند و پس از درگیری مختصر با طلاب و ضرب و شتم آنان مدرسه فوق را تسخیر کردند.
  این امر با واکنش روحانیت و مرجعیت به خصوص مراجع نجف رو به رو شد. امام ره در واکنشی به این اقدام تأکید کردند که هدف رژیم از این اقدامات «از بین بردن اسلام و روحانیت است»....
  علاوه بر امام در حوزه ها و مدارس دینی نجف تظاهرات و اعتراض هایی بر علیه این اقدام رژیم به عمل آمد. از جمله در مسجد هندی (محل نماز آیت الله العظمی شاهرودی) جلسات سخنرانی بر پا گردید و سخنرانان ضمن اعتراض به اقدام رژیم آن را محکوم کردند. آیات عظام شاهرودی و خوئی متفقاً تصمیم گرفتند تا با ارسال تلگرافی به تهران، اعتراض خود را نسبت به آن اعلام نمایند.

   
   
 • مطالب مرتبط
 •  
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com