پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 29 February 2020 - السبت 04 رجب 1441 - شنبه 10 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • در عرصه سياست: 5- قيام 15 خرداد  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • قیام 15 خرداد

  پس از حادثه 15 خرداد و دستگیری امام و دیگر روحانیت مبارز و نیز سرکوب تظاهرات مردم ، آیات عظام و مراجع تقلید در اعلامیه هایی اقدام رژیم را محکوم کردند. علاوه بر آن با ارسال تلگراف هایی به مراجع نجف اشرف، آنان را نیز در جریان این امر قرار دادند. آیت الله العظمی شریعتمداری در تلگرافی به آیت الله العظمی شاهرودی این گونه معظم له را مطلع ساخت: «ساحت آیت الله شاهرودی، آیت الله خمینی و محلاتی وقمی و عده ای دیگر گرفتار، وضع غیر عادی، التماس دعا».


  در پی این تلگراف ها آیات عظام نجف اشرف نگران از سرنوشت علما و مردم به چاره اندیشی پرداختند. آیت الله العظمی خوئی پس از اطلاع از این اقدام رژیم به منزل آیت الله العظمی شاهرودی رفت تا به اقدامی هماهنگ در این زمینه دست بزنند. سپس هر دو در حالی که جمع کثیری از مردم و روحانیان آنان را همراهی می کردند به کوفه محل اقامت آیت الله العظمی حکیم رفتند تا اقدامی هماهنگ از طرف هر سه مرجع عظام تقلید به عمل آید.


  این اقدام با توجه به اینکه شاه بعد از فوت آیت الله العظمی بروجردی، در تلگرافی به آیت الله العظمی حکیم، معظم له را به عنوان مرجع علی الاطلاق معرفی کرده بود، دارای اهمیت بود چرا که شاه در عمل انجام شده قرار می گرفت و نمی توانست از حرف مرجع تقلیدی که خود آن را به عنوان مرجع تقلید می شناخت وبه لحاظ سیاسی اصرار در تثبیت مرجعیت او داشت، سرپیچی کند. آیات عظام خوئی وشاهرودی با این اقدام دسته جمعی هرگونه سرعت عمل و اقدام تندی از رژیم را علیه امام و روحانیت از بین بردند.


  سه مرجع پس از مشورت با یکدیگر تصمیم گرفتند ابتدا آیت الله العظمی حکیم در تلگرافی به شاه مرجعیت امام خمینی – که بیم اعدامش می رفت- را به شاه برساند و لزوم رهایی معظم له را از بند رژیم خواستار شود وسپس با قصر جمهوری رژیم عراق تماس گرفته تا دولت عراق خواسته مشترک آنان را به حکومت ایران ابلاغ کند. سپس هر سه مرجع به صورت مجزا به صدور اعلامیه در این زمینه بپردازند.


  قابل توجه اینکه این خبر شبانگاه به نجف رسید و حامل خبر مرحوم آیت الله سید محمد شیرازی ساکن کربلا بود که شبانه به نجف آمد. شب جلسه استفتائات تشکیل شد و در لحظات آخر جلسه که خبر به وی رسید و سید محمد شاهرودی فرزند بزرگ مرحوم آقای شاهرودی نیز در جلسه استفتائات حضور داشتند، در این هنگام حضرات آیات خوئی و سید محمد شیرازی رسیدند و در همان شب به اتفاق عازم بیت آیت الله حکیم در کوفه شدند و جلسه با حضور این پنچ نفر تشکیل شد. آیت الله سید محمد شاهرودی می گوید: «آن شب علی رغم اینکه آیت الله العظمی حکیم برای استراحت قرص خورده و خوابیده بودند، از خواب برخاسته و در اواخر شب در منزل ایشان جلسه تشکیل شد» ونیز می فرماید: «در بازگشت به نجف، اذان صبح را از مناره های حرم مطهر می شنیدیم و پس از خواندن نماز صبح استراحت نمودیم».


  در این راستا آیت الله العظمی شاهرودی در تلگرافی به شاه ضمن ابراز انزجار از اقدام رژیم در دستگیری امام (ره) و سرکوبی تظاهرات مردم خواستار آزادی امام (ره) شد. معظم له در این تلگراف این گونه قید کرده بود:
  «حوادث اخیر و دستگیری علمای اعلام سلب راحت نموده و انزجار خود از اعمال دولت اظهار می داریم. رهایی و اطلاق آیت الله خمینی و جلو گیری از تعدیات و رفتار جابرانه دولت را جداً خواهانیم».


  آیت الله شاهرودی سپس با ارسال تلگراف هایی به آیات شیخ مجتبی قزوینی در مشهد و نیز آیت الله بحرالعلوم در رشت، خواستار اخبار اتفاقات ایران به نجف اشرف شد.


  پس از آن نمایندگان آیات عظام قم و نجف اشرف به طور منظم آنان را در جریان اخبار ایران قرار می دادند.

   
   
 • مطالب مرتبط
 •  
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com