پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 29 February 2020 - السبت 04 رجب 1441 - شنبه 10 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • در عرصه سياست: 4- فاجعه فيضيه  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • فاجعه فیضیه

  برگزاری رفراندوم انقلاب سفید و اصرار رژیم در اجرای اصلاحات مد نظر خود، علی رغم مخالفت مردم و علما باعث شد تا روحانیت دست به واکنش بزنند. اعزام آیت الله روح الله کمالوند به تهران جهت دیدار و مذاکره با شاه نتیجه ای در بر نداشت و رژیم بر اجرای خواست های خود اصرار کرد. این عوامل باعث شد تا روحانیان و در رأس آنها امام (ره) در آستانه عید نوروز با صدور اعلامیه هایی اعلام نمایند که «مسلمین امسال عید ندارند»، و به این وسیله در صدد متوجه نمودن اذهان مردم به اقدامات ضد دینی شاه و نیز مقابله با اقدامات فوق برآمدند. اعلام این موضوع باعث حساسیت مردم به قضیه مطلاحات رژیم شد واین چیزی بود که رژیم نمی توانست آن را تحمل نماید البته مصادف شدن عید 1342 با سالروز شهادت امام صادق (علیه السلام) در صدور این اعلامیه بی تأثیر نبود. متعاقب این اعلامیه ها عوامل رژیم هراسان از آن در صدد اعزام نیرو به قم برآمدند. در عید 1342 صدها مأمور با پوششی عادی به قم اعزام شدند تا به مقابله با اقدامات روحانیت بپردازند.


  در دوم فروردین 1342، درقم مجالس عزاداری بر پا بود و رژیم از این مجالس هراسان بود، لذا تصمیم گرفت تا با ترفندهایی به مقابله با این مجالس برآید. یکی از این  مجالس با زعامت آیت الله العظمی گلپایگانی در مدرسه فیضیه برگزار شده بود و سخنرانان در آن مجالس ضمن روضه خوانی بر امام صادق (علیه السلام) به تحولات سیاسی جامعه نیز اشاره کرده و سیاست های رژیم را مورد نقد قرار می دادند. مأموران رژیم که در مراکز حساس قم استقرار پیدا کرده بودند، به دقت این مراسم ها را زیر نظر داشتند و منتظر بهانه ای بودند تا شورش کرده و مراسم را برهم زنند. در همان روز تعداد کثیری از آنها در مدسه فیضیه و در بین مردم استقرار پیدا کرده بودند تا در فرصت مناسب اقدام کنند . آنها در ابتدا خواستند تا با فرستادن صلواتهای مکرر و دیگر اقدامات ایذایی مانع از ایراد سخنرانی گردند، ولی وقتی این سلاح کارگر نشد، با دستوری که مستقیماً از مرکز می گرفتند به مقابله علنی دست زدند و به ضرب و شتم مردم و طلاب حاضر در مجلس پرداختند. در یک لحظه مدرسه فیضیه از درون و بیرون مورد حمله قرار گرفت و مأموران رژیم از در دیوار به فیضیه ریختند و همراه با مأموران حاضر در درون مدرسه به ضرب و شتم مردم پرداختند.


   در این تهاجم گسترده به مدرسه فیضیه تعداد کثیری از مردم زخمی و مجروح شدند و حتی اعلام شد که تعدادی زیادی از طلاب و مردم عادی نیز به شهادت رسیده اند. به علاوه در این حمله مدرسه فیضیه مورد تخریب قرار گرفت و به صورت نیمه مخروبه در آمد. بلافاصله بعد از این اقدام رژیم، روحانیت مبارز و مراجع عظام با صدور اعلامیه ها وبیانیه هایی به محکوم کردن این حادثه پرداختند  واقدام رژیم را در سرکوب یک مراسم عبادی محکوم نمودند.


  آیت الله العظمی شاهرودی نیز بلافاصله پس از اطلاع از این حادثه در تلگرافی به امام خمینی این گونه تأثرات خود را از این حادثه نشان دادند:
  «تأثرات خود را درباره فجایع و ناگواری های وارده بر علما و روحانیان و مؤمنین اظهار می داریم سلامتی همه را تلگراف کنید».


  سپس در تلگرافی دیگر به امام (ره) ضمن تأکید بر ابلاغ این موضوع به متدینان بر بازسازی مدرسه فیضیه نیز تأکید ورزیدند:
  «فاجعه بزرگ و درد آوری که بر حوزه مقدسه قم و دانشمندان و طلاب آن حوزه (دامت برکاتهم) وارد شده است، قلب های مؤمنان و بزرگان نجف را جریحه دار ساخت . شایسته است این امر به همه متدینان ابلاغ شود و نیز سزاوار است که افکار مؤمنان توجیه شود تا به خانواده های مفقودان و مجروحان کمک مادی و معنوی کرده، مدرسه فیضیه را بازسازی کنند تا بدین وسیله خشنودی خاطر امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) را فراهم آورند».


  آیت الله العظمی شاهرودی علاوه بر امام خمینی به دیگر آیات و مراجع عظام قم و دیگر شهرهای کشور تلگراف هایی صادر کردند و ضمن تسلیت این حادثه بر اختصاص سهم امام به بازسازی مدرسه فیضیه تأکید کردند. از جمله این تلگراف ها تلگرافی به آیت الله آقا میرزا عبدالله تهرانی بود که در 14/1/1342 ارسال شد و در تهران چاپ، منتشر و به دیگر شهرهای کشور نیز ارسال گردید.


  سپس آیت الله العظمی شاهرودی در تلگرافی دیگر به آیات: آشتیانی، محمد تقی آملی، استر آبادی و سید هدایت الله تقوی، علاوه بر بیان تأثرات قلبی خود از حادثه فیضیه، بر بازسازی مدرسه فیضیه نیز تأکید کردند و حتی نماینده ای از طرف خودشان به این منظور تعیین نمودند. در این تلگراف قید شده بود:
  «فاجعه مؤلمه نسبت به مقام روحانیت و علمای اعلام و طلاب علوم دینیه قم، قلب اینجانب را جریحه دار ساخته، به عموم متدینین ابلاغ و افکار آنان را متوجه نموده که به کمک مادی و معنوی از بازماندگان مفقودین و مجروحین و تعمیر مدرسه توسط یکی از وکلای اینجانب، رضایت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) را فراهم آورید».


  سپس در نامه ای به آیت الله مهری در کویت، نگرانی خود را از اتفاقات ایران این گونه بیان کردند:
  «تلگراف های فراوان درباره ایران، دانشمند دینی و شاه با عنوانهای گوناگون مخابره کرده ایم. ما پیوسته به هرگونه ممکن از حریم اسلام دفاع می کنیم و پیروزی اسلام و مسلمانان را از خداوند بزرگ خواستاریم».

   
   
 • مطالب مرتبط
 •  
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com