پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 29 February 2020 - السبت 04 رجب 1441 - شنبه 10 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • در عرصه سياست: 3- لايحه انجمن هاي ايالتي – ولايتي  
 • 1390-04-23 12:35:25  
 • تعداد بازدید : 3142   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • لایحه انجمن های ایالتی – ولایتی

  بعد از فوت آیت الله العظمی بروجردی، رژیم دست به اقداماتی زد که در راستای تثبیت حاکمیت خود از طریق اجرای خواست های غرب بود. اساساً این تصمیمات پس از روی کار آمدن جان اف کندی ، رئیس جمهور دموکرات آمریکا آغاز شد و روی کار آمدن علی امینی در ایران در اثر این سیاست بود. وقتی شاه وابستگی و نیز اعتماد آمریکا را به امینی دید، خود در صدد اجرای اصلاحات مد نظر غرب برآمد و در این راستا به آمریکا سفر کرد و به آنان وعده داد که در قبال حمایت از برکناری امینی، خود اصلاحات مد نظر را اجرا خواهد کرد. یکی از این اصلاحات لوایح انجمن های ایالتی – ولایتی بود. تا زمانی که آیت الله العظمی بروجردی در قید حیات بودند ، رژیم از اجرای اصلاحات مورد نظر غرب ناتوان بود، چرا که از واکنش احتمالی معظم له هراسان بود ونیک می دانست تا زمانی که ایشان در قید حیات هستند، اجرای این اصلاحات غیر ممکن است. بلافاصله پس از فوت آیت الله العظمی بروجردی، شاه دست به اقداماتی زد که در راستای تسهیل اجرای اصلاحات بود. ابتدا می بایست مرکز مرجعیت به خارج از کشور منتقل می شد. شاه در صدد برآمد با تلگراف تسلیتی به آیت الله سید محسن حکیم او را به عنوان مرجع تقلید مطرح نماید و به این ترتیب مقر مرجعیت را از قم به عراق منتقل نماید. هدف بعدی شاه از این اقدام، اجرای سریع اصلاحات مد نظر غرب بود. به این ترتیب بلافاصله لوایح انجمن های ایالتی – ولایتی را مطرح کرد. پس از اطلاع روحانیت مبارز از محتوای این اصلاحات ، روحانیان به ویژه امام (ره) به این اقدامات واکنش نشان داده و در اجتماع مشورتی روحانیان که در منزل آیت الله حائری- فرزند بنیانگذار حوزه علمیه قم- برگزار گردید تصمیم بر این شد تا یکی از روحانیان به نمایندگی از طرف حوزه علمیه و علما جهت دیدار با شاه و انعکاس دیدگاه روحانیان به تهران فرستاده شود. در این راستا آیت الله روح الله کمالوند به تهران اعزام شد، ولی علی رغم حساسیت های روحانیان شاه اعلام کرد که به اجرای اطلاحات مد نظرش مصر است و به هر صورت ممکن آن را به اجرا در خواهد آورد که یکی از بندهای آن اعطای حق رأی به بانوان بود.
  پس از انعکاس رفراندوم لوایح ششگانه رژیم پهلوی در نجف و جنایات رژیم در مدرسه فیضیه قم، روزی طلاب و علمای نجف با خبر می شوند که سفیر به اصطلاح کبیر ایران به بیت حضرت آیت الله العظمی شاهرودی می آید، بنابراین دفتر کار و بیت آقا آن روز محل تجمع طلاب و فضلای حوزه می شود.
  وقتی سفیر به بیت وارد می شود، در جمع طلاب قرار گرفته و به سخنان فضلا گوش فرا داده و به هر یک از آنان به تناسب سخن و اعتراضی که کرده اند جواب می دهد که حتماً از قبل این مسائل را حدس زده و یا مشورت نموده و از قبل جواب را تمرین نموده بود.
  حضرت آیت الله العظمی شاهرودی در آن روز تنها یک سؤال را مطرح می کند و می فرماید: «بگویید این اقدامات شاه آیا از طرف خود اوست و او شخصاً به چنین برنامه ای (لوایح ششگانه) اقدام نموده یا آنها (فراسوی مرزها) از او خواسته اند» سفیر با شنیدن این سؤال واین استفسار، از هرگونه جواب عاجز مانده و از هرگونه سخن باز می ماند و به ناچار لبخندی (دیپلماسی) زده و خداحافظی می کند.
  آیت الله شاهرودی، که در آن زمان از مراجع مسلم تقلید بود مقلدان فراوانی در ایران و کشورهای اطراف داشت، بسان سایر مراجع نسبت به این مسئله واکنش نشان داد. ایشان بلافاصله با مطرح شدن لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی با روحانیان ایران ارتباط برقرار کرده و در جریان مسائل ایران قرار می گرفت. آیت الله شاهرودی در آبان 1341 در نامه ای که به آیت الله سید محمد بهبهانی ارسال کرد، فتوایی در زمینه حرمت شرکت نسوان در انتخابات صادر کرد. گزارشگر نفوذی ساواک در محافل روحانیان دراین زمینه گزارشی نوشت:
  « طبق اطلاع از طرف آیت الله شاهرودی از نجف اشرف، نامه مفصلی به نام آیت الله بهبهانی فرستاده شده که از قول علمای اعلام در نجف در مورد منع شرکت نسوان در انتخابات نظریه داده است. گویا آیت الله بهبهانی تصمیم دارند در صورتی که دولت روی این موضوع دستور صریح ندهد، متن اعلامیه را به صورت چاپی منتشر نماید».

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com