پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 29 February 2020 - السبت 04 رجب 1441 - شنبه 10 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • در عرصه سياست: 2- حمايت از فدائيان اسلام  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

  حمایت از فدائیان اسلام

  جریان فدائیان اسلام: مرحوم شهید حجت الاسلام نواب صفوی تحصیلات حوزوی خود را در نجف آغاز نموده و از همان جا تصمیم به مبارزه بر علیه طاغوت گرفت و با مشورت و به خواسته علمای نجف برای مبارزه به ایران بازگشت. وی در دوره تحصیل طلبگی در نجف حشر و نشر و ارتباطات درسی و دوستی با مجموعه شاگردان، طلاب و فرزندان و دوستان و اعضای بیت داشت و مقلد آیت الله العظمی شاهرودی بود. نواب در درس و تحصیل طلبه ای کوشا و بسیار مستعد بود و بعضی دروس را نزد فرزند بزرگ مرحوم آقای شاهرودی به شکل درس خصوصی تحصیل کرد.
  پس از دستگیری برخی اعضای فدائیان اسلام و به شهادت رسیدن نواب صفوی و یاران او به دست رژیم پهلوی، جمعی از فدائیان زندانی و جمعی دیگر به سوی عراق و نجف فراری شدند. آنا که به سمت نجف رفته و از طلاب بودند، در نجف به تحصیل پرداختند. در اینجا به دو قضیه می توان اشاره نمود:
  یکی از اعضای کم سن وسال فدائیان اسلام به نام محمد مهدی عبد خدایی فرزند مر حوم آیت الله شیخ غلامحسین تبریزی (معروف به شیخ غلامحسین ترک) امام جمعه سنتی قدیم مشهد مقدس بود. وی پس از دستگیری مدتی زندانی شد. در این ایام آقا شیخ غلامحسین به اتفاق فرزند دیگر خود به عتبات عالیات مشرف شده و در نجف اشرف به دیدار آیت الله شاهرودی رفتند. پس از ورود و نشستن و صحبت و احوالپرسی حضرت آقا خطاب به شیخ دست و وانگشتان مبارک را به گونه ای شبیه «کلت» وبه نشان فدائی و جنگ آور بودن فدائیان اسلام نموده و جویای حال محمد مهدی می شود.
  در این میان یکی از حاضران از مشروعیت و نامشروع بودن کار فدائیان اسلام، به ویژه عبد خدایی که محور سخن در جلسه بوده (به گونه ای اعتراض آمیز) سؤال می نماید، که آقا در یک جمله می فرمایند: «او به تکلیف خود عمل نموده».
  حجت الاسلام شیخ محمد معین الغربائی نیشابوری می گوید: یکی از سران بلند پایه ارتش ایران به نام باتمان قلیچ به منظور امضای قرارداد معروف به «پیمان بغداد» به عراق می رود.
   وی به عزم دیدار از علما از بغداد عازم نجف اشرف شده و با بعضی از علماء مانند آیت الله حکیم دیدار می کند. این مسئله در نجف منعکس و فدائیان اسلام که در نجف حضور داشته و بخشی از آنان از مقلدان و شاگردان و مرتبطین آیت الله العظمی شاهرودی بوده به آقا مراجعه نموده و به منظور بهره گیری از مناسبت و هنگام مراجعه وی به بیت آقا و حداقل عدم سوء استفاده وی از این ملاقات پیشنهادی مطرح نموده و سپس مشورت و هماهنگی می نمایند.
  هنگام آمدن نماینده ایران و همراهان به بیت آیت الله شاهرودی، فدائیان در بیت مستقر می شوند و سفیر جایی برای نشستن در بیت نمی یابد وبه ناچار درقسمت پایین مجلس می نشیند و آقا به او اشاره نموده و سخن معروف (مساکم الله بالخیر) را می فرماید. پس از چند لحظه یکی از معممین پیرمرد که موقعیتی در حوزه نداشته و سکونت وی در مدرسه آخوند بوده و همگی از او شناخت داشته اند، وارد مجلس می شود و آقا با دیدن او از جا برخاسته و احترام فراوان نموده و وی را نزد خود می نشاند وباتمان قلیچ و همراهان متوجه وضع مجلس و شکل برخورد آقا شده و هر چه زودتر بیت را ترک می نماید.
  همچنین حجت الاسلام معین الغربائی می گوید: «مرحوم شهید نواب صفوی مکرراً به ما گفته بود که من مقلد آقای شاهرودی هستم و نیز می گوید: برای برخورد با کسروی و پاک نمودن این لکه ننگ از کشور اسلامی با مرحوم نواب هماهنگی و اقدام داشتم که من در این باره شک کردم و مرحوم نواب به من گفت: من به دستور آیت الله شاهرودی برای همین کار به ایران آمده ام».

   
   
 • مطالب مرتبط
 •  
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com