پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 29 February 2020 - السبت 04 رجب 1441 - شنبه 10 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • در عرصه سياست: 1- مواضع آيت الله العظمي شاهرودي نسبت به استعمار  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • مواضع آیت الله العظمی شاهرودی نسبت به استعمار

  در جنگ جهانی اول، پس از حمله لشکر بریتانیا به عراق و سقوط بصره و بغداد، شهر مقدس نجف اشرف با حضور علماو طلاب و مرجعیت شیعه و سران چهار عشیره استقامت شایان توجهی می کند و محاصره نجف به طول می انجامد.
  در این جنگ و گریزها اهالی نجف توانستند جمعی از ارتشیان انگلیس را نیز به اسارت در آوردند. بالاخره شهر نجف سقوط کرد و تحت سلطه انگلیس قرار گرفت. ارتش انگلیس به نجف وارد شد و سلطه خود را بر کشور عراق گستراند و در این ایام مرحوم آقای شاهرودی به عنوان طلبه ای از طلاب فاضل نجف شناخته شده بود.در یکی از روزها پس از سقوط نظامی نجف، ایشان در مدرسه بزرگ آخوند ملا محمد کاظم خراسانی در ایوان طبقه فوقانی نشسته و به مطالعه مشغول بودند که متوجه می شوند یکی از صاحب منصبان (افسران) انگلیسی وارد مدرسه شده و در حیاط مدرسه با طلاب گفتگو می کند وطلاب به طرف ایشان اشاره می نمایند. افسر انگلیسی از پله های مدرسه بالا آمده و در ایوان طبقه فوقانی نزد ایشان می آید. برگه ای که در آن به زبان فارسی مطالبی نوشته شده بود، ارائه می کند. ایشان نامه را مطالعه نموده و به کلمات نوشته شده، در اوایل نامه برخورد می نماید. از این قرار: «دولت بریتانیای عظمی، دولت مقتدره، غالبه، عادله، ...» در این هنگام مرحوم آقای شاهرودی به نامه اشاره نموده و می فرمایند: «اما کلمه عظمی قابل تأیید است که وجود لشکریان و پیروزی آن را نشان می دهد و عنوان مقتدره نیز صحیح است که چرا اقتدار خود را اثبات کرده و همچنین عنوان غالبه نیز صحیح است که در جنگ پیروز شده است، ولی عنوان «عادله» مسئله ای است که نمی توان آن را تأیید نمود». افسر انگلیسی با شنیدن این سخنان برگه را از دست ایشان گرفته و فوراً از آنجا بیرون می رود. مسئله قابل توجه اینکه آن بزرگوار مکرراً این داستان را برای نزدیکان و متعلقین نقل نموده و به این نکته تأکید می نمودند که آنها هیچ گاه مصالح ما را مدنظر ندارند و تنها به مصالح خود می اندیشند و رد شناخت آنان نباید دستخوش تبلیغات شده و تحت تأثیر آنها قرار گیریم.
  آن بزرگوار در فرصت های مناسب به فرزندان ، نوادگان وسایر بستگان با کلامی دلنشین درباره نسبت اجانب با کشورهای کوچک می فرمودند: «بابا این خارجی ها، این اجانب هیچ گاه مصالح ما را نمی خواهند. آنها به دنبال منافع خود هستند و اصولاً ما کشورهای صغیر که زنده هستیم، زنده ماندن ما مانند زنده ماندن یک گوسفند میان دو گرگ است که هرگاه یکی از گرگ ها آماده حمله و طعمه ساختن گوسفند می شود، گرگ مقابل زوزه می کشد و متقابلاً در حمله گرگ دیگر این گرگ این زوزه می کشد، و با این شکل دول صغیره زنده مانده اند».
  این سخن را نیز بارها به عنوان نصیحت و هشدار و به منظور آگاه نمودن افراد مختلف و حتی نوادگان کم سن وسال خود می فرمودند.

   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com