پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Thursday 27 February 2020 - الخميس 02 رجب 1441 - پنج شنبه 8 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • مرجعيت   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • مرجعيت
  در زمان ميرزاي نائيني آيت الله شاهرودي از مدرسين مطرح حوزه ي علميه ي نجف شمرده مي شد ، پس از رحلت ميرزا دایره ي بحث و تدریس ايشان گسترش يافته و از اساتید برجسته ي حوزه ي علمیه ي نجف اشرف شد.


  آیت‌ا...العظمی شاهرودی در دوره آیات عظام نائینی و سیدابوالحسن اصفهانی در حالی که ۳۵ سال بیشتر نداشتند به درجه ي اجتهاد رسیده بود ولی علی ‌رغم آن از انتشار رساله ي عملیه اجتناب می‌ورزید و حتی وقتی تعدادی از اهالی شاهرود و نواحی شمالی ایران و نیز نجف اشرف از او خواستار انتشار رساله شده بودند با اشاره به وجود مراجعی چون نائینی و اصفهانی تاکید می‌کرد که با وجود این دو مرجع نیازی به رساله نیست و شیعیان می‌توانند از این دو تقلید کنند.


   بعد از فوت آیت‌ا...العظمی نائینی باز عده‌ای خواستار انتشار رساله شدند ولی او باز به احترام سید ابوالحسن اصفهانی از این کار اجتناب ورزید.


   پس از فوت حضرت آیت‌ا...‌العظمی سیدابوالحسن اصفهانی در ۱۳۶۵ ه‌ ق درخواست‌ها از او جهت انتشار رساله زیاد شد و بسیاری از مقلدان آیت‌ا... اصفهانی به او رجوع کردند . این امر باعث شد تا او به انتشار حواشی بر رساله ي آیت‌ا... اصفهانی مبادرت ورزد.

   

  این اثر، پس از طبع بلا‌فاصله در تهران و نجف اشرف و دیگر شهرهای شیعه‌نشین توزیع شد و به زودی به اتمام رسید. با انتشار آن کتاب او رسما به عنوان یکی از مراجع صاحب رساله مطرح گردید. همزمان، چندین مرجع در عرصه فقاهت شیعه حضور داشتند که البته مطرح‌ترین آنان آیت‌ا...العظمی بروجردی بود. آیت‌ا... شاهرودی احترام زیادی بر او قائل بود ولی با این حال تعداد زیادی از شیعیان منطقه شاهرود و خراسان و شمال کشور مقلد او بودند. پس از فوت آیت‌ا...العظمی بروجردی او به عنوان یکی از مطرح‌ترین مراجع در نجف اشرف معرفی شد و تعداد کثیری از شیعیان جهان به او متمایل شدند و از او تقلید می‌کردند.


  در یکی از اسناد در زمینه او آمده است ایشان یکی از مراجع محجوب و محترم هستند و چنانچه برای احراز مقام مرجعیت اعلا‌ تلا‌ش و فعالیتی می‌نمودند هیچ بعید نبود شخصیتی مانند آیت‌ا... اصفهانی پیدا نمایند زیرا غالب صفات آن مرحوم در ایشان موجود است لذا فعالیتی در این زمینه ننموده مع‌الوصف مقام شامخ و محترمی دارند.


   
   
 • مطالب مرتبط
 •  
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com