پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Thursday 27 February 2020 - الخميس 02 رجب 1441 - پنج شنبه 8 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • هجرت به نجف اشرف  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • هجرت به نجف اشرف:
   
  سیدمحمود شاهرودی که روزگاری خود در حوزه علمیه مشهد درس کفایه الا‌صول می‌گفت جهت درک محضر صاحب کفایه در 1327ق عازم نجف اشرف گردید. او به محض ورود به نجف اشرف در درس خارج فقه و اصول صاحب کفایه حاضر شد و به تلمذ در حضر معظم له پرداخت ولی مقدر بود که یک سال و نیم بیشتر در محضر او نباشد چرا که آفتاب عمر آن عالم فرزانه در ۱۳۲۹ق غروب کرد.


  پس از فوت آخوند خراسانی، او به سامرا رفت تا به تکمیل دروس دینی خود بپردازد ولی چندی بعد به نجف بازگشت و به محضر محضر آیت‌ا... نائینی رسید و از محضر او به کسب فیض مشغول شد. او به تدریج به یکی از خواص ميرزاي نائینی تبدیل شد و در جلسات علمی او نیز حضور می‌یافت. این ارتباط به مرور مستحکم شد و به برجسته‌ ترین شاگرد ميرزا تبدیل شد.

   

  او همراه با آیات آقا سیدجمال گلپایگانی، ميرزا مهدي اصفهاني وعده ي ديگري كه مجموعا هفت نفر مي شدند  در درس ميرزا شرکت می‌کرد. آنان اولین دوره درس مهمات مباحث اصول فقه را می‌آموختند که آن مباحث شامل کلیه مطالب شیخ انصاری می‌شد که اول بار توسط میرزای بزرگ شیرازی تدوین شده بود و نائینی از استاد خود آقا سید محمد فشارکی آن مباحث را فرا گرفته بود. آن ۷ نفر در آن جلسات آن مطالب را مورد بحث قرار می‌دادند که این جلسات در روز تا ۳ ساعت تداوم می‌یافت و مدت ۵ سال ادامه داشت این امر باعث اعتماد بیش از حد ميرزاي ناييني به آن شاگردان به خصوص آیت‌ا... شاهرودی شده بود.
  ايشان همچنين در درس مرحوم آقا ضياء الدين عراقي نيز حضور مي يافتند كه در حقيقت درس ايشان نقد آراي ميرزاي نائيني بود و آية الله العظمي سيد محمد شاهرودي در درس اصول از پدرشان نقل فرمودند كه ايشان دو دوره اصول آقا ضياء را حضور يافته بودند.


   
   
 • مطالب مرتبط
 •  
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com