پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Monday 06 April 2020 - الإثنين 12 شعبان 1441 - دوشنبه 18 1 1399
 
 
 
 
 
 
 
 
 • تقليد در مسائل اعتقادى  
 • 1388-05-20 11:41:4  
 • تعداد بازدید : 457   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 1:
  نظر به اين كه مسائل اعتقادى امورى عقلى هستند ، واجب است كه مكلف خودش از نظر برهانى به نتيجه برسد و با شناخت تفصيلى برايش اعتقاد حاصل شود نه اين كه تقليد كند . اگر اين سخن درست است آيا شامل همه عقايد است يا مربوط به اصول واساس عقايد است نه تفصيلاتش ؟ در مورد تفصيلات و جزئياتى كه مورد اختلاف است چطور ؟ و در تشخيص صحيح و صحيح تر به چه مرجعى مى توان رجوع كرد ؟ آيا اين تفصيلات تنها با قواعد و علومى كه احكام شرعى بوسيله آنها معلوم مى شوند بدست مى آيد تا ما به متخصص و مجتهد رجوع كنيم با مى توانيم خود با فهم عوامانه به سراغ اين تفصيلات برويم ؟ و آيا ـ از باب مثال ـ اعتقاد به رواياتى كه از علم امام(عليه السلام) سخن مى گويد لازم است يا مى توان آنرا ترك نمود بخاطر اينكه ادله عقليه مجرد عصمت از خطا در تبليغ را بر امام واجب مى كند ؟

  جواب : شناخت تفصيلى عقايد بر مكلف واجب نيست . حتى شناخت اصول عقايد از راه استدلال واجب نبوده ، بلكه تنها علم و قطع ، به هر راهى كه حاصل شود ، كافى است . اما تفصيلات عقايد را مى توان از قواعد و علومى احكام شرعيه را حاصل مى كند ، بدست آورد . نهايت اينكه اين تحصيل علم واجب نيست بلكه اعتقاد اجمالى به واقع ـ  آن گونه كه هست ـ كفايت مى كند . اكثر معتقدين به اصول دين ، شناخت تفصيلى ندارند و اشكالى هم ندارد . اما اين بيان ، خداشناسى استدلالى و برهانى را نفى نمى كند .

  اما مسأله علم امام و امثال آن ; اگر چه ضرورت عقلى اقتضاى وجوب آن را نكند ، مقتضى عدم آن نيز نيست . بنابراين اگر روايات يقين آور بر آن دلالت كند ، تسليم و اعتقاد به آن واجب مى شود .

  بر اهل دانش و بينش است كه در اصول عقايد انديشيده و از راه برهان و استدلال به درجات عالى شناخت برسند و ديگران را هم برسانند .

   
   سوال 2:
  آيا براى استادى كه نسبت به مسائل دينى گوناگون ( غير از احكام شرعى ) مطلع است ، جائز است كه افكار و مفاهيم اسلامى را تبيين و ارزيابى كند ؟ و در مسائل مختلف صاحب نظر شود ؟ و آيا براى ما جائز است كه اين مسائل را از او بپذيريم ؟ يا اين كه نيازمند فراگيرى علوم حوزوى و مراجعه به علما است ؟

  جواب : يقين استاد آگاه و صاحب نظر ، در مسائل اعتقادى براى خودش حجت است ، به شرط آن كه در فراهم كردن مقدمات علمى مورد نياز براى رسيدن به چنين يقينى ، كوتاهى نكرده باشد اما ديگران بايد به مجتهد جامع الشرايط مراجعه كنند .

  ما مسائل سياسى و اقتصادى و مانند آن ، تابع و زير مجموعه احكام شـرعى اند به گونه اى كه بخشى از فقه اسـلامى به شمار مى روند . مثلا اين كه چگونـه مى شود حكومت اسلامـى برقرار كرد و اين نـوع حكومت چه ويژگيهايى دارد ؟ و اقتصاد اسلامى آيا سرمايه دارى است يا اشتراكى ( كمونيستى ) يا هيچكدام ؟ مسائلى از اين دست را اسلام پاسخ مى دهد كه در اصطلاح « احكام شرعيه » گفته مى شود . از آنجا كه براى هر مسئله اى و هر واقعه اى در شرع مقدس اسلام حكمى هست ، براى اظهار نظر در اين گونه مسائل يا بايد شخص ، آگاه به علوم حوزوى باشد كه نتيجه اش شناخت احكام شرعى است و يا بايد از مرجع دينى تقليد كند . البته گاهى تشخيص مصاديق ، به عهده استاد صاحب نظر است اما اصولا مراجع تقليد و آگاهان به مسائل و احكام شرعى اند كه پاسخ گوى خواص و عوام هستند . اگرچه تشخيص موضوع با مرجع دينى نباشد (1) .
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  1 ) مثل حكم به اين كه ماهى فلس دار كه از آب ، زنده گرفته شود حلال است . اين يك حكم كلى است ، اما اين كه از شمال صيد كنند يا از جنوب ، يا فلان نوع ماهى ، فلس دارد يا نه و . . . به عهده كارشناسان اين رشته است و مرجع ، در آن نظر نمى دهد .
   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com