پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • نبوت عيسى در كودكى  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 7:
  شخص منكر نبوت حضرت عيسى(عليه السلام) در دوران كودكى است و مى گويد :

  « آنچه عيسى(عليه السلام) در گهواره با مردم سخن گفته است ، مربوط به حالات آينده اش مى باشد كه خداوند اراده فرموده به او مسئوليتى را واگذار كرده و نقشى به عهده اش بگذارد ، و اين باعث نمى شود كه او از بندگى خدا ، فراتر رود . او كه مالك نفع و ضرر خود نيست و هيچ حركت خارق العاده اى انجام نمى دهد مگر به اذن الهى ، پس ، صرف خبر دادنش از آينده ، زمينه اى براى غلو در مورد او و فوق بشرى دانستن او  فراهم نمى كند .»

  اكنون ، نظرتان را درباره كسى كه بدون دانش كافى ، تفسير به راى مى كند يا درباره قرآن نظر مى دهد ، به گونه اى كه از مسير اهل بيت(عليهم السلام)دور مى افتد و نتيجه اش اين مى شود كه انكار نبوت عيسى(عليه السلام) در زمان كودكى ، به انكار امامت حضرت جواد(عليه السلام)و حضرت مهدى ( عجل الله تعالى فرجه الشريف ) در زمان كودكى شان مى انجامد ، بفرمائيد .


  جواب : از ظاهر آيه قال إنّى عبدالله آتانى الكتاب و جعلنى نبيا)(1)« گفت من بنده خدا هستم ، مرا ،كتاب داده و نبى قرار داده است »  . و رواياتى كه درباره حالات حضرت عيسى(عليه السلام)آمده است ، برمى آيد كه ايشان در گهواره پيامبر ( نبى ) بوده ، سپس رسول شده است . آيه حكايت از گذشته دارد ، نه آينده .

  مرحوم كلينى(رحمه الله) در كافى به اسنادش از بريد كناسى گفته است : از امام باقر(عليه السلام)پرسيدم : آيا حضرت عيسى(عليه السلام) از همان زمان كه در گهواره سخن گفت ، حجت خدا بر مردم زمانش بود ؟ فرمود : آن زمان ، پيامبر و حجت خدا بود نه رسول . آيا نشنيده اى سخن او را كه « إنّى عبدالله آتانى الكتاب » .

  و مسئله پيامبرى يحيى(عليه السلام) هم از اين نظر ، با تصريح آيه (يا يحيى خذ الكتاب بقوّة و آتيناه الحكم صبيا) (2) « اى يحيى ، كتاب را با استوارى بگير ، حكم نبوتش را زمانى كه كودك بود ، به او عطا كرديم » ، مانند پيامبرى حضرت عيسى (عليه السلام) بوده است .

  رواياتى وارد شده است كه از اعتقاد به امامت حضرت جواد (عليه السلام)در كودكى نفى استبعاد مى كند و نبوت حضرت عيسى(عليه السلام)در كودكى را هم گواه بر آن مى گيرند . اگرچه انكار پيامبرى عيسى(عليه السلام) ، مستلزم انكار امامت حضرت جواد(عليه السلام)نيست .

  حق آن است كه ، ائمه(عليهم السلام) ، برتر از انبياء هستند و عنايت الهى به ايشان بيشتر و بزرگ تر است و گاهى مقام و فضيلتى بر غير ائمه(عليهم السلام)محال است . اما نسبت به ايشان ممكن است .

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  1 ) مريم: 30 .

  2) مريم : 12 .

   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com