پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عصمت انبياء - سوال11  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 11:
  نظر شارع مقدس و اهل بيت عصمت و طهارت(عليهم السلام)درباره ديدگاهى كه در پى مى آيد چيست ؟ و حكم كسى كه چنين باورى داشته باشد چيست ؟ و آيا اين ديدگاه با عقيده عصمت از نظر اماميه موافق است ؟ آن ديدگاه اين است :

  اما ، ما امورى مانند طلب مغفرت موسى در آيه 151 سوره اعراف كه(قال رب اغفرلى و لأخى)« پروردگارا ، من و برادرم را ببخش » را خدشه به مفهوم گسترده عصمت نمى دانيم . زيرا ما به آن چه از غيب انسان را از خطاى در تقدير امور باز مى دارد ، آگاهى و شناخت نداريم بلكه معنى عصمت اين است كه : در آنچه گناه مى دانند ، معصيت خدا نمى كنند . اما اينكه آنان با اعتقاد به اين كه تصرفشان درست و شرعى است تصرف اشتباهى نمى كنند ، ما دليلى بر اين معنا نمى يابيم . بلكه چه بسا ملاحظه مى كنيم كه قرآن در بيان زندگى پيامبران و نقاط ضعف ايشان ، بر اين نكته تاكيد دارد كه رسالت ، با برخى نقاط ضعف بشرى ناشى از خطاى در تقدير امور ، منافاتى ندارد .


  جواب : ما معتقديم پيامبران و امامان(عليهم السلام) همان گونه كه معصوم از گناهند ، از خطا و سهو و فراموشى هم معصومند . آن دليلى كه بر عصمت ايشان از گناه ، دلالت مى كند ، همان ، بر عصمتشان از خطاى در تقدير امور ، هم دلالت مى كند . زيرا اعتماد و اطمينان به رسالت پيامبر آن گاه ممكن است كه وى معصوم و مصون از همه نظر باشد حتى اگر فراموشى را در او بپذيريم ، ديگر گفتار و رفتارش براى پيروانش حجت نيست .

  اما آن چه از استغفار و توبه پيامبران در قرآن يافت مى شود ، يا براى ترك اولى است و يا به خاطر انجام كارهايى بوده است كه مناسب مقام والاى ايشان نبوده است ، اگر چه حرام يا ترك اولى نباشد .

  حضرت موسى(عليه السلام) در ماجرايى ، كافر ( هوادار فرعون ) را كشت و با اين كه كار حرامى انجام نداده بود با اين حال از خدواند طلب بخشش كرد .
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com