پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Monday 06 April 2020 - الإثنين 12 شعبان 1441 - دوشنبه 18 1 1399
 
 
 
 
 
 
 
 
 • امكان اشتباه و توهم براى پيامبران   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 14:
  آيا ريسمان هايى كه ساحرين در مقابل حضرت موسى(عليه السلام)انداختند ، واقعا اژدها شدند يا اين كه آن ها دچار توهم شده واژدها ديدند ؟ و آيا چنين توهمى ممكن است براى پيامبران و ائمه(عليهم السلام)پيش آيد ؟ داستان (النفاثات فى العقد)(فلق : 4)« زنان جادوگرى كه در گره ها مى دمند » چيست ؟

  جواب : ريسمان ها تبديل به اژدها نشدند بلكه آن ها خيال كردند كه ريسمان ها به حركت در آمدند . در آيه 66 سوره طه آمده است كه(يخيّل إليه من سحرهم أنّها تسعى)(« از جادويشان خيال كرد كه تكان مى خوردند » . البته چنين خيال و توهمى براى پيامبران و ائمه(عليهم السلام)نيست . آرى حضرت موسى(عليه السلام)به لحظه اى ترسيد اگر چه مى دانست آن ها در واقع اژدها نيستند . اما او به خاطر اينكه مبادا مردم گمراه شوند ترسيد نه به خاطر طنابهاى ساحران .

  در مورد نفاثات ، مانع عقلى ندارد كه ظاهر آيه را گرفته و بگوئيم جادو از راه دميدن در گره ها ممكن است عملى شود چنان كه روايت هست كه رسول خدا(صلى الله .عليه وآله وسلم) ، حضرت على(عليه السلام) را فرستاد تا گره هاى انداخته شده در چاهى را گشوده و سحر را باطل كند.

  حق آن است كه آن چه مانع عقلى دارد تأثير سحر در عقل پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)است يا در آنچه مرتبط با كرامت پيامبر يا كرامت وحى است و يا آنچه در .راه تبليغ رسالتش مانع به وجود آورد.

   
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com