پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • استغفار امام  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سوال 19:
  شخصى در شرح بر دعاى كميل ، چيزهايى گفته است كه نواصب تندرو هم ، در اين زمان  ـ  از سر كينه توزى با اميرالمؤمنين(عليه السلام).  ـ  نمى گويند . گفته است . ما چه مى فهميم ، وقتى مى بينيم على(عليه السلام) ، پى در پى ، آمرزش و مغفرت ، درخواست مى كند . به اين هم بسنده نمى كند ، بلكه فراتر از آن ، درخواست شفاعت از خداى سبحان مى كند . آيا احساس نمى كنى على ، هميشه ترسان بود . بهويژه ، درخواست آمرزش از گناهان و خطاهايى را دارد كه در شمار گناهان كبيره اند و فقط يكى از آنها كمر انسان را مى شكند.


  جواب : دعاى كميل ، داراى مضامين بلند و معانى دقيق است كه فقط براى آموختن يا بى توجه خواندن ، نيامده است . بلكه مانند ساير دعاها مانند دعاى ابوحمزه ثمالى و دعاى امام حسين(عليه السلام) در روز عرفه ، با آن معانى قابل توجه ، از سوى معصوم صدور يافته است . اما استغفار ائمه(عليهم السلام) و صدور چنين تعبيراتى از ايشان ، داراى معانى دقيقى است كه .ناشى از مقام بلند و معرفت كاملشان نسبت به عظمت پروردگار است.

  چه بسا ، اشتغال به امور مباح دنيوى و نبود توجه كامل به خداى تعالى ، در نظرشان ، گناهى بزرگ است كه شمول رحمت گسترده الهى را آن گونه كه اميدش را .دارند ، مخدوش مى كند . ما اين را نمى فهميم ، چون به آن درجه از كمال و بلندى مرتبه و عمق معرفت الهى نرسيده ايم.

  از اين گذشته ، اين دعا ، دعاى خضر(عليه السلام) است كه حضرت على(عليه السلام) به كميل آموخت و در روايت نيست كه ايشان خودش(عليه السلام)اين دعا را .خوانده باشد.
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com