پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • اهميت شناخت مقام ائمه (عليهم السلام)  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سوال 21:
  برخى اعتقاد دارند كه شناخت مقام ائمه(عليهم السلام) و معجزات و برترى شان بر همه مردم چندان مهم نيست و نوعى محدود انديشيدن است . بلكه آنچه توجه و اهتمام به آن واجب و لازم است ، تطبيق زندگى با تعاليم ائمه(عليهم السلام)و عمل به راهنمايى هاى آنان است . و اهتمام به نكته اول ما را از نكته دوم ( سيره علمى و عملى ايشان ) باز مى دارد . نظرتان چيست ؟

  جواب :

  گوينده اين سخنان ، مقام ائمه(عليهم السلام) را نشناخته و هنوز انديشه اش به بلنداى درجه ايشان نرسيده است . امام شناسى تأثير زيادى در همه جوانب فردى .و اجتماعى زندگى انسان اعم از عقايد ، اخلاق ، سياست و اقتصاد و فرهنگ دارد . در اين جا به برخى از اين امور اشاره مى كنيم. در روايات شيعه و سنى ، از پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) آمده است : « آن كه بميرد و امام زمان خود را نشناخته باشد به مرگ جاهليت مرده است . » و در دعا وارد شده است كه : « خدايا حجت خود را به من بشناسان كه اگر حجتت را نشناسانى ، از دينم گمراه مى شوم.

  و اين دلالت مى كند بر اين كه شناخت ائمه(عليهم السلام) امرى است ضرورى و از كوته فكرى نيست . وانگهى ، زائرى كه عارف به حق امام باشد در برابر زائرى .كه ايشان را آن گونه كه حق است نشناسد ، امتياز دارد.

  3 ) امام شناسى و آشنايى با خصوصيات و مسائل ماورائى در زندگى ايشان مانند كرامات و معجزات ، در خداشناسى هم تأثير زيادى دارد ، چرا كه آنان راهنمايان به سوى خدايند . پس هركه ائمه(عليهم السلام) را بشناسد حتماً خدا را مى شناسد و هركه ايشان را نشناخت ، واقعاً خدا را هم نشناخت . اگرچه خداشناسى ، فطرى است اما شناخت به اندازه ميزان انديشه شعور و تصورات افراد ، گوناگون است . مانند كورى كه با دست زدن به پاى فيل ، مى گويد : فيل ، ستون عمودى است . و يا با ......لمس خرطومش ، فيل را موجودى نرم و منحنى مى داند و ما براى خداشناسى راهى جز امام شناسى نداريم . چون صفات جلال و جمال و عظمت و قدرت خداى تعالى ، در امامان(عليهم السلام)تجلى كرده است و ايشان مظهر .كامل صفات الهى ، و دليل بر كمال قدرت خداوندى هستند .

  به گونه اى كه از ائمه اطهار(عليهم السلام) امورى صادر شده و مى شود كه براى فرد معمولى و عادى ممكن نيست . اين مطلب بر قدرت كامله و اراده و مشيت محكمه خداوند متعالى دلالت مى كند ، زيرا قدرت مخلوق بر امور خارق العاده و .معجزات ، بر قدرت خالق و آفريدگار چنين مخلوقى دلالت مى كند.

  4 ) تاريخ زندگى ائمه(عليهم السلام) و شناخت فضايل و مناقب ايشان ، درس و پندى است كه مسلمين و غيرمسلمين از آن بهره مى برند ، و مى توانند سيره علمى و .عملى خود را با روش معصومين هماهنگ كنند . ايشان رهبران اجتماعى مردمانند و رسالت آنان هدايت جامعه به سوى رشد و كمال انسانى است

  5 ) فزونى محبت و ولايت ما نسبت به ائمه(عليهم السلام) از آثار امام شناسى و مشاهده فضايل و مناقب و كراماتشان است . هرچه در محبوب صفات نيكوى جديدترى كشف شود ، دوستى محب زيادتر و پركشش تر مى شود . دوستى ائمه(عليهم السلام)علاوه بر اين كه عبادت است و ثواب دارد ، انگيزه نيرومندى هم براى رفتار است . همانطور كه گفته اند : محب ، مطيع محبوب خويش است . پس دوستى ائمه(عليهم السلام) ، آن گاه كه از شناخت سرچشمه گرفته باشد ، زودتر باعث اجابت .دعوت آنها مى شود و اين موجب سعادت در دنيا و آخرت است.

  (6) شناخت ائمه و صدور معجزات از سوى ايشان و وجود صفات و خصال پسنديده ايشان موجب اتمام حجت بر بندگان مى شود.

  وقتى ائمه(عليهم السلام) با داشتن قدرت كامل و مقام والا و توان تصرف در تكوين ، مطيع مطلق خداوند متعال هستند و در نهايت بندگى و خضوع از عذاب الهى ترس .دارند ، پس ما انسانهاى معمولى و بندگان ناتوان به فروتنى و خاك سارى و ترس از عاقبت امور خود ، بسيار سزاوارتريم.

  حاكمى را تصور كنيد كه با وجود قدرت و آماده بودن همه زمينه هاى گناه ، از آن دورى گزيده و اطاعت خداى مى كند . اين رفتار براى زيردستان و ساير مردم ، .حجت و دليل بر دورى ايشان از گناه مى شود.

  7 ) سيره امامان(عليهم السلام) و روش و تاريخ زندگى ايشان ، گوناگون بوده است . برخى براى به دست آوردن خلافت و برپا شدن عدل ، تلاش كرده اند . حضرت سيد الشهداء(عليه السلام)عليه ستمكاران غاصب به پا خواست و تا شهادت خود و يارانش پيش رفت . برخى ديگر همواره زير نظر و پيگرد و زندانى بودند و امكان فعاليت چندانى به ظاهر نداشته اند . و بعضى با همه فشارها توانسته اند به نشر علوم و معارف الهى و ايجاد گفت و شنود علمى بپردازند . اين اختلاف روش و گزينش سياست هاى متفاوت ، بيانگر آن است كه هر كدام ملاحظه اوضاع و شرايط اجتماعى دوران امامت خويش را مى كرده و خط مشى آنان هماهنگ با مقتضيات زمان خود بوده است . اين درسى است براى مسلمين و همه جوامع بشرى در همه زمان ها و مكان ها ، تا در ضمن حفظ اصول اعتقادى ، به فراخور هر زمان و مكان .خاص عمل نمايند.

  از بيانات گذشته ما روشن شد كه شناخت ائمه(عليهم السلام)اثر سوء در عملى نمودن ارشادات ايشان ندارد بلكه در اثرگذارى تعاليم و آموزه هاى دينى در زندگى .روزمره انسان و آمادگى روحى و فكرى وى براى يك زندگى پربار نقشى شايان دارد

   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com