پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Friday 28 February 2020 - الجمعة 03 رجب 1441 - جمعه 9 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • سودمندى محبت ائمه (عليهم السلام) و دشمنى دشمنانشان  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 22:
  آيا دوست داشتن اهل بيت(عليهم السلام) و دشمنى با دشمنانشان ، بى آن كه شخص را به عبادت و رفتار درست برانگيزد ، سودمند است ؟

  جواب : اغلب ، دوستى از رفتار جدا نيست ، چرا كه محبت ، انسان را اگرچه در آينده به رفتار وا  مى دارد . همه اعمال هم ، جوارحى نيستند كه بروز فيزيكى داشته باشند و به وسيله اعضاء انجام شوند ، تا گفته شود از دوست دار اهل بيت(عليهم السلام)رفتارى هماهنگ و ناشى از محبتش ديده نمى شود . برخى واكنش ها ، قلبى و احساسى هستند ، مانند نيت خير ، انديشه نيكو دوستى و دشمنى به خاطر خدا ( تولّى و تبرّى ) آن چنان كه در روايت آمده است : « ساعتى انديشيدن ، بهتر از عبادت (يك سال ( يا شصت سال ) است »(بحارالانوار ، ج 71 ، ص 327 ، ح 22

  نيز در روايت است كه « هر يك از شما منكرى را ديد پس بر اوست تغيير آن با دست خود و اگر نشد با زبانش ، وگرنه با دلش ، و اين انكار قلبى كمترين حد ايمان است( بحارالانوار ، ج 69 ، ص 293 ، ح 23)

  اما در مورد دوستدارى كه به عبادت و رفتار نيكو برانگيخته نمى شود   ـ  در صورت وجود چنين دوستى  ـ  بايد گفت ، محبت به خودى خود ، برايش مفيد است ، چنان كه پس از پاك شدن از گناهانش در دنيا ، به سوى شفاعت در قيامت مى برد . البته اين اختصاص به دوستان اهل بيت و معتقدين به امامت ايشان ندارد بلكه در نصوص شيعه و سنى آمده است كه : « دوستى اهل بيت  ـ  خصوصاً امير المؤمنين على(عليه السلام)  ـ  ايمنى از « فزع اكبر » است و فشار قبر را برمى دارد و فوائد .فراوان ديگرى دارد » و اين منافاتى با عدل الهى ندارد.

  و شيعيان به واسطه شفاعت ايشان از جهنم نجات پيدا مى كنند و وارد بهشت مى شوند ، ولى بهشت هم درجاتى دارد كه به مراتب بالاى آن تنها با حبّ و عمل و عبادت مى توان رسيد و همچنين نجات نهايى از جهنم منافاتى با وعيدهايى كه خداوند به مرتكبين گناه داده است ، ندارد ، چرا كه هرگاه خداى تعالى براى بنده گناهكارش خير .اراده فرمايد ، او را در دنيا به بيمارى سخت ، فراق و مرگ دوستان ، از دست دادن اموال زندانى شدن و زير ستم سلطان قرار گرفتن ، شدت و سختى بيهوشى هنگام مرگ دچار مى سازد.

  چنين انسانى اگر در دنيا به مكافات عمل خويش نرسيد ، پس از مرگ در دوران برزخ عذاب مى شود و اگر وارد جهنم شد ، حضورش در آن طولانى نخواهد بود و .بزودى به شفاعت اهل بيت(عليهم السلام)رهايى يافته و به بهشت خواهد رفت ، اما در آنجا به درجات عالى بهشت راه ندارد.

  بنابر آنچه گفته شد دو امر مهم بايد روشن باشد:

  1  ـ  گناه كردن دوستان اهل بيت : ، موجب آزردگى اين بزرگواران مى شود و هيچ محبى نبايد راضى به آزار محبوبش باشد . از اين رو گناه دوستان ، بيشتر از سر غفلت است .

  2  ـ  گناه اگر چه ظاهراً يك عمل است اما در واقع دو گناه است . يكى نفس گناه و ديگرى ، آزردن اهل بيت : ، خصوصاً حضرت امام زمان ( ارواحنا فداه ) هنگامى .كه اعمال خلايق به ايشان عرضه مى شود.

   
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com