پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • ميخ در به سينه مباركش فرو رفته   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 29:
  آيا بايد نسبت به مصائب حضرت زهرا(عليها السلام)عقيده قلبى داشت ، و اين مطلب جزو ذاتى عقايد شيعه است ، به گونه اى كه اگر باور نداشته باشيم حضرت(عليها السلام) ، بچه اى سقط كرده و ميخ در به سينه مباركش فرو رفته و . . . كه اهل منبر مى گويند ، ضرر به اعتقادمان مى زند يا اينكه ، اين مطالب در حد نقل حوادث تاريخ ، معتبر است ؟

  جواب : بله ، مصائبى كه بر آن حضرت گذشته است ، از عقائد مذهب شيعه و از التزام به ولايت اهل بيت(عليهم السلام)است و يك حادثه تاريخى صرف نيست .

  از دليل هاى مهم بر بطلان خلافت غير امام اميرالمؤمنين و نيز بطلان مذهب آنها اين است كه ، خلافت آنان بر خشم و غضب خدا و رسولش(صلى الله عليه وآله وسلم) بنا شد ، و هركه خدا و رسولش را به خشم آورد ، شكى نيست كه امكان ندارد ، خودش ، خلافتش و مذهبش برحق باشد . در پاسخ برخى پرسش هاى پيشين ، به بعضى روايات و ادله معتبر ، اشاره شد و ثابت شد كه آنها ، حضرت زهرا(عليها السلام) را به خشم آوردند و شيعه و سنى معترفند كه هركه ايشان را به خشم آورد ، خدا و رسولش را به خشم آورده است . شايد تأكيد پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)در روايات گوناگون به اين كه خشم زهراى مرضيه(عليها السلام) ، خشم خدا را در پى دارد و خشنودى او ، خشنودى خداوند را ، براى اين باشد كه داستان مصائب ايشان ، از دليل هاى كاربردى مهم و روشن ، براى همه سطوح فكرى و اجتماعى است ، تا بطلان خلافت ها و مذاهب و حقانيت خلافت امام على(عليه السلام) و اهل بيت(عليهم السلام)و مذهبش ، براى همه عصرها و نسل ها ، آشكار شود و دست آويز و سلاحى بر عليه مخالفين و چراغى .فروزان براى جويندگان حقيقت باشد چه بسا ، فهم ادله ديگر  ـ  غير از اين دليل مصائب  ـ  براى عده اى از مردم ، سخت و ابهام آميز مى بود . پس ناگزير ، مى بايست مصاديق و شواهد عينى نسبت به به خشم آوردن حضرت زهرا(عليها السلام)مى بود تا دليلى روشن بر تأثيرات اعتقادى اين قضيه بر هدايت بشر به صراط مستقيم و مذهب صحيح باشد ، به همين دليل اين قضيه و ادله آن از مهمترين مسائل بشرى است زيرا هدايت بشر به مذهب صحيح و صراط مستقيم و تنها راه نجات متوقف بر اين مسئله است.

  شكى نيست كه تنها هدف خلقت بشر ، هدايت او به مذهب صحيح و راه رستگارى دنيا و آخرت است . بعثت انبياء و آمدن شرايع الهى و همه تلاش ها و فداكارى ها به همين خاطر بوده است . پس آن چه كه ، اثبات مذهب صحيح بر آن مبتنى است ، از مهم ترين مسائل اعتقادى به شمار مى رود . اين جاست كه آشكار مى شود ، قضيه حضرت زهرا(عليها السلام)يك ماجراى شخصى نيست و از مهم ترين مسائل اسلامى  ـ  اعتقادى است ، و به همين سبب ، حضرت وصيت فرمود كه شب دفن شود(1) .

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  1 ) مترجمِ متمسك به ولايت اهل بيت (علیهم السلام) و عصمة الله الكبرى و حجة الله على الحجج، فاطمة الزهراء (علیها السلام) ، كتابى به نام « برهان فاطمه » نگاشته است كه در مورد مسائل حضرت زهرا(عليها السلام) ، قابل مراجعه است .
   

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com