پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Monday 06 April 2020 - الإثنين 12 شعبان 1441 - دوشنبه 18 1 1399
 
 
 
 
 
 
 
 
 • ائمه (عليهم السلام) آينه صفات الهى  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 31:
  لطفاً معناى عبارت زير را كه در دعاى ماه رجب وارد ائمه  (عليهم السلام) آينه صفات الهى  شده است بيان فرمائيد : ( . . .أسئلك بما نطق فيهم من (مشيئتك فجعلتهم معادن لكلماتك و أركاناً لتوحيدك و آياتك و مقاماتك التى لا تعطيل لها فى كل مكان يعرفك بها من عرفك لا فرق بينك و بينها إلاّ أنّهم عبادك و خلقك)
  « از تو مى خواهم به حق آن چه از مشيت تو در آنها گوياست ، تا آنان را گنجينه هاى كلماتت و پايه هاى توحيد و نشانه هايت ومقاماتت كه در هيچ جا تعطيلى براى آن (نيست ، قرار دادى . هركه تو را شناخت ، با آنها شناخت . بين تو و ايشان تفاوتى نيست ، مگر اين كه آنان بندگان و آفريده هاى تواند »(از ناحيه مقدسه حضرت ولى عصر ( عجل الله تعالى فرجه الشريف ) كه به واسطه شيخ جليل محمد بن عثمان ، نايب آن حضرت نقل شده است)


   مترجمِ متمسك به ولايت اهل بيت(عليهم السلام) و عصمة الله الكبرى و حجة الله على الحجج ، فاطمة الزهرا(عليها السلام) ، كتابى به نام « برهان فاطمه » نگاشته است .كه در مورد مسائل حضرت زهرا(عليها السلام) ، قابل مراجعه است .

  جواب :

  معناى اين دعاى شريف اين است كه هرچه براى خداى تعالى هست ، براى معصومين(عليهم السلام) هم هست ، اما بالعرض و نه بالذات . پس فرقى بين آنها نيست مگر اين كه خداى تعالى آنان را اين چنين قرار داده كه با اذن او و در راستاى اراده او و نه به موازات او امورى را انجام دهند . براى مثال ، به نسبت بين .سلطان و وزير توجه كنيد.

  وزير با اجازه سلطان ، كار مى كند در حالى كه ، شريك و هم رتبه او نيست . و بطور كلى در سلسله مراتب ، مأمورين زيردست ، نسبت به مافوق چنين حكمى را دارند . همان گونه كه در قرآن كريم ، زنده كردن مردگان ، نجات از فقر ، آوردن تخت بلقيس به محضر حضرت سليمان و ميراندن زندگان ، به پيامبران ، اولياء و يا فرشتگان نسبت داده شده است . پس اعتقاد به اين كه آن چه خداوند قادر است ، معصومين(عليهم السلام) هم به اذن خدا ، انجام مى دهند ، شرك نيست . بلكه تعظيم بيشترى براى خداوند است . براى مثال اگر شاگرد طبيبى با استفاده از آنچه استادش به او آموخته عمل جراحى موفقى را .انجام دهد ، معلوم مى شود كه استاد بسيار عالم و حاذقى داشته است كه با اجازه او و آنچه از او آموخته است چنين اعمالى را انجام مى دهد .

   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com