پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • تفاوت ويژگيهاى جسمانى ائمه (عليهم السلام) با ديگران   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سوال 34:
  حديث انعقاد نطفه حضرت زهرا(عليها السلام) و طعامى كه از بهشت براى پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)آمد و دورى گزيدن ايشان از حضرت خديجه(عليها السلام) ، آيا به آفرينش روح حضرت زهرا(عليها السلام)مربوط است يا به جسم شريفشان ؟ و اصولا آيا عنصر مادى و هيئت بدن معصومين با بدن ديگران تفاوت دارد ؟ اگر چنين است ، چگونه است كه بيمار مى شوند ؟ و چگونه است كه برخى از ايشان لاغر و برخى تنومند بوده اند ؟ و آنچه كه در مورد ويژگيهاى جسمانى معصومين(عليهم السلام) گفته مى شود از قبيل نخوابيدن ، ديدن پشت سر مانند پيش رو و بجاى ماندن رد پايشان در سنگ نه در رمل و شن ، تا چه اندازه درست است ؟


  جواب : حديث انعقاد نطفه حضرت زهرا (عليها السلام) مربوط به بدن شريفشان است . و چه بسا ، به دليل لزوم تناسب و سنخيت جسم با روح ، عنايات خاصى به جسم ايشان شده است تا آمادگى پذيرش روح والايشان را داشته باشد .

  روايات زيادى وارد شده است كه سرشت و طينت ائمه(عليهم السلام) از عليين است ، اما مانند ساير مردم داراى بدن هايى با سير طبيعى و حالات و شرايط ديگر بدن ها هستند . مى خورند ، مى آشامند ، مى خوابند ، بيمار مى شوند ، مداوا مى كنند و نهايتاً مى ميرند . (قل إنما أنا بشر مثلكم يوحى إليّ . . .)(كهف : 110) « اى رسول بگو به امت كه من بشرى مانند شما هستم ، كه به من وحى مى رسد . . . » .

  اما خوابيدن و مردن آنها متفاوت از ديگران است . در حديث است كه « ميتى از ما مى ميرد ، در حالى كه ميت و مرده نيست ، و از ما پير و فرسوده مى شود در حالى كه چنين نيست . »

  روايت است كه پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) به على(عليه السلام) فرمود كه پس از كفن كردن ، ايشان را بنشاند و هرچه مى خواهد از حضرت بپرسد ، اميرالمؤمنين(عليه السلام)هم همين كار را كردند .

   
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com