پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Monday 06 April 2020 - الإثنين 12 شعبان 1441 - دوشنبه 18 1 1399
 
 
 
 
 
 
 
 
 • اولوالامر  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 35:
  نظر علماء شيعه در مورد « اولوالامر » در آيه شريفه (يا أيها الذين آمنوا أطيعوا الله و أطيعوا الرسول و اولى الامر منكم)( نساء : 59) اين است كه ايشان ائمه دوازده گانه معصوم(عليهم السلام)مى باشند . شخصى در مورد اين رأى نقدى دارد كه در ذيل مى آيد . نظر شما راجع به اين فرد چيست ؟

  نقد : « امر به اطاعت ، لزوماً بيانگر عصمت فرد مطاع نيست . چه بسا ، اين امر ، براى تاكيد بر حجيت قول شخص مطاع  ـ  و نه عصمتش  ـ  آمده است . همان گونه كه اين مسئله را در بسيارى از روش هاى كشف حكم مى بينم . در حالى كه ما نمى توانيم ، قطعيت داشته باشيم كه اين روش ها ، مطلقاً منتهى به حقيقت مى شوند ، خدا و رسولش ، امر به تبعيت از اين روش ها و عمل بر طبق آن ها مى كنند ..

  بسيارى از رواياتى كه دلالت بر پيروى از فقها مى كنند نيز ، همين گونه اند . زيرا فقها در تشخيص حكم شرعى گاهى به واقع مى رسند و گاهى خطا مى كنند ، ولى توازن بين نتايج ايجابى مترتب بر پيروى از ايشان  ـ  صحت عمل مقلدين  ـ  و نتايج سلبى آن  ـ  به خطا رفتن مقلدين  ـ  ملاحظه شده است .

  بنابراين ، ما نمى توانيم ، امر به طاعت را دليل بگيريم بر اين كه مراد از « اولى الامر » ، معصومين هستند از سوى ديگر هم ، احاديثى كه در اينمورد وارد شده است ، از اين معنا دور است .

  ممكن است ، با التزام به مفهوم گسترده عصمت  ـ  نه فقط پيامبران و ائمه(عليهم السلام)  ـ  با احاديثى كه تصريح در اولى الامر بودن ائمه معصومين دارند همراه شويم . اين برداشت بر اساس روشى است كه در احاديث ائمه(عليهم السلام) بكار گرفته شده است ، بدين ترتيب كه براى تفسير يك آيه ، از تطبيق آن بر مصاديق استفاده مى كنند . و اين روش تفسير بخاطر تأكيد بر جريان قرآن در مسائل فكرى و عملى است كه در آينده ، در طول زندگى بشر ، استمرار دارد .


  جواب : رواياتى كه دلالت بر اين دارند كه مراد از « اولى الامر » در آيه مباركه معصومين هستند در انحصار آن به معصومين(عليهم السلام) صراحت هم دارند . پس اگر اطلاق اولى الامر بر معصومين را از باب جرى و تطبيق بدانيم كارى شبيه « اجتهاد در مقابل نص » كرده ايم .

  سياق آيه نيز دلالت بر انحصار « اولى الامر » به معصومين(عليهم السلام)دارد زيرا مراد از اطاعت ايشان همان اطاعتى است كه نسبت به خدا و رسولش واجب شده است .

  پس اين كه گفته شود اين از باب تطبيق است ، شبيه به « اجتهاد در مقابل نص » است .

  و ناچار ، مطاع بايد از سنخ رسول و معصوم باشد . از اين گذشته ، امر به اطاعت از همه نظر مطلق است و امر به اطاعت كامل از كسى كه مصون از گناه و خطا نباشد جداً ناپسند است . آرى ممكن است به اطاعت از فقيه عادل در برخى جهات ، يعنى در حدود صلاحيت فقيه امر شود ، در اين صورت اگر به خطاى مستند و ادله حاكم شرعى در حكمش پى ببريم ، اطاعتش واجب نيست .

   
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com