پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Monday 06 April 2020 - الإثنين 12 شعبان 1441 - دوشنبه 18 1 1399
 
 
 
 
 
 
 
 
 • ولايت تكوينى  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 36:
  اگر خداوند صدور احكام شرعى و تصرف در شؤون مخلوقات را به ائمه(عليهم السلام) واگذار كرده است ، با توجه به اين كه اقرار دارند كه همه اين امور از ناحيه خداوند است و او به ايشان واگذاشته است ، پس معناى ولايت تكوينى ائمه(عليهم السلام)چيست ؟

  جواب : ائمه(عليهم السلام) مى توانند در امور تكوينى مانند آفريدن ، ميراندن ، زنده كردن و شفاى بيمار به اذن و قدرت خداى تعالى تصرف كنند و مباشرت اين كارها بدون اراده ، خواست و اجازه او امكان ندارد . اين مطلب مانع عقلى ندارد و از نظر نقلى هم با آيات و روايات ثابت شده است .

  بهترين شاهد بر ولايت تكوينى پيامبران و ائمه(عليهم السلام) همان آياتى است كه در پاسخ پرسش هاى پيشين آمد ، از جمله آيه 110 سوره مائده كه خلقت پرنده اى را به حضرت عيسى(عليه السلام) نسبت مى دهد . همچنين آيه 40 سوره نمل كه آوردن تخت ملكه سبا ( بلقيس ) را در يك چشم بر هم زدن به محضر حضرت سليمان ، در توان آصف برخيا مى داند . وقتى آصف ، به عنوان كسى كه به گفته آيه فقط بهره اى از دانش كتاب الهى برده بود ، چنان تصرفى كرد ، چگونه ائمه اطهار(عليهم السلام)كه همه علوم و بطون الهى نزد آنهاست و قرآن ناطق اند ، داراى قدرت تصرف نباشند ؟

  در اين رابطه به عبارت « و من عنده علم الكتاب » در آخرين آيه سوره رعد كه به وجود مبارك امير المؤمنين(عليه السلام)تفسير شده است توجه كنيد : (و يقول الذين كفروا لست مرسلاً قل كفى بالله شهيداً بينى و بينكم و من عنده علم الكتاب) (رعد : 43 ) « كسانى كه كافرند گويند تو پيامبر نيستى . بگو ، گواه بودن خدا و آن كس كه علم كتاب نزد اوست ميان من و شما بس است » .

  در مورد آصف برخيا گفته شد (الذى عنده علم من الكتاب)(نمل : 40 ) كسى كه علمى از علوم كتاب نزد اوست . اما در اين آيه مى فرمايد : « و كسى كه همه علم كتاب نزد اوست » و براى درك تفاوت در مقام ، نيازى به توضيح بيشتر نيست .
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com