پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Monday 06 April 2020 - الإثنين 12 شعبان 1441 - دوشنبه 18 1 1399
 
 
 
 
 
 
 
 
 • نوسازى و تزيين بارگاه ائمه(عليهم السلام)   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 48:
  در كتاب عروة الوثقى در فصل مكروهات دفن آمده است : «  . . . هفتم : تجديد و نوسازى قبر پس از كهنه شدن ، به جز قبور پيامبران ، اوصياء و صالحان و . . . .

  نهم : ساختن بنائى بر قبر مگر قبور ياد شده . دهم : مسجد قرار دادن مقبره ، مگر قبور ياد شده . . . . يازدهم : اقامت در كنار قبور ، مگر قبور پيامبران و ائمه(عليهم السلام) » .

  وجه اين استثنا چيست ؟ و نظرتان درباره تزيين و زيباسازى فعلى در اين قبور چيست ؟


  جواب : وجه استثناء قبور ائمه(عليهم السلام) آن است كه ادله كراهت مطلق است و اطلاق ، قابل تقييد است .

  آن چه كراهت را نسبت به قبور ائمه قيد زده است عبارت است از :

  الف ) تعمير و نوسازى اين قبور ، تعظيم شعائر دينى و بزرگداشت مظاهر دين به شمار مى آيد . بنابراين يا اصلا مكروه نيست و يا حسنى كه اين كار دارد ، بر كراهت غلبه دارد .

  ب ) پيشينه رفتار مسلمين ( سيره متشرعه ) در بزرگداشت اين قبور به زمان خود ائمه هم مى رسد پس اگر مكروه مى بود خودشان مى بايست پيش گيرى مى فرمودند .

  ج ) آن چه « ابو عامر » واعظ حجازى روايت كرده است از امام صادق(عليه السلام)  ـ  و ايشان هم از پدرانشان  ـ  كه « رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم) به على(عليه السلام)فرمود : اى اباالحسن! همانا ، خداوند متعال قبر تو و پسرت را زمينى از زمين هاى بهشت و عرصه اى از عرصه هاى بهشت قرار داده است . خدا دل هاى پاكان و نيكان و برگزيدگان را مشتاق شما قرار داد . آنان در راه شما سختى ها و آزارها را مى پذيرند و براى نزديكى به خدا و دوستى با رسولش قبورتان را آباد كرده و فراوان به زيارت شما مى آيند . يا على! آنان خاصّان شفاعت من هستند و بر حوض كوثر وارد مى شوند . ايشان زائران من در بهشت و همسايه هاى من در آنجا هستند .

  يا على! هر كه قبور شما را آباد سازد گويا سليمان بن داود را در ساخت بيت المقدس يارى كرده است . هر كه مزارتان را زيارت كند ثوابى برابر هفتاد حج بعد از حج واجب دريافت مى كند و از گناهان پاك مى شود مانند روزى كه از مادر زاده شد .

  پس يا على! مژده باد تو را و دوستانت را بر نعمت هايى كه نه چشمى ديده و نه گوشى شنيده و نه به قلب كسى خطور كرده است .

  اما فرومايگان از مردم ، زائرانتان را بخاطر زيارت شما سرزنش مى كنند آن گونه كه زناكار را به خطاى زنايش ملامت مى كنند . آن ها بدترين مردم امت من هستند كه به شفاعتم نخواهند رسيد و در حوض كوثر وارد نشوند »(تهذيب ، ج 6 ، ص 107 ، حديث 189) .

  اما مقبره را مسجد قرار دادن اگر به معناى مسجد متعارف باشد آرى كراهت دارد بلكه مى شود گفت حرام است . زيرا لازمه اش نبش قبر است . و اما اگر به معناى نماز خواندن در كنار يا روى قبر است بايد گفت :

  1  ـ  دليل بر كراهت روايتى است كه در سلسله سندش « ابوالجارود » وجود دارد كه مورد لعن ائمه(عليهم السلام)قرار گرفته است ، اگر چه گفته شده در نقل روايت راستگو است .

  2  ـ  ممكن است روايتى كه كراهت را بيان مى كند مرادش ديگر قبور است و شامل قبور اولياء نشود .

  3  ـ  (لنتّخذنّ عليهم مسجداً) (كهف : 21) « در محل اصحاب كهف مسجدى بر پا مى داريم . » ، به اطلاق روايت  ـ  بر فرض وجود  ـ  قيد مى زند و از آن رجحان نماز گزاردن در مزار اولياء حق فهميده مى شود ، و ما اين حكم را كه مربوط به شريعت زمان اصحاب كهف است در شريعت خود باقى مى داريم .

  از اين گذشته ، آيه ناظر به اصحاب كهف است و قطعاً ائمه(عليهم السلام)افضل از ايشان هستند . به اين همه بيافزاييد رواياتى را كه در مستحب بودن نماز گزاردن در مزار ائمه(عليهم السلام) پس از زيارتشان ، وارد شده است .

   
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com