پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Monday 06 April 2020 - الإثنين 12 شعبان 1441 - دوشنبه 18 1 1399
 
 
 
 
 
 
 
 
 • شعائر حسينى  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 54:
  نظرتان درباره شعائر حسينى(عليه السلام) چيست ؟ و در جواب آنان كه مى گويند چنين مراسم و شعائرى در دوران ائمه(عليهم السلام)نبوده است و اكنون مشروعيت ندارد ، چه مى فرمائيد ؟

  جواب : حق اين است كه شعائر حسينى مصاديق روشن شعائر الهى است ، بنابراين مشمول اين سخن خداى تعالى است كه : (و من يعظم شعائر الله فإنّها من تقوى القلوب)(حج : 32) « هر كس شعائر الهى را بزرگ شمارد ، اين از پرهيزكارى دل هاست »  كه اين بزرگداشت شعائر به تفاوت زمان ها و مكان ها و اقوام و ملل ، گوناگون است .

  اما اين كه گفته شده است در تاريخ ائمه(عليهم السلام) ذكر نشده است بايد گفت :

  1  ـ  گاهى چيزهايى در تاريخ رخ داده است كه بنا به عللى ثبت نشده است . مثلا مورخ قصد ثبت هرگونه حادثه اى را نداشته است يا به علت محدوديت و سخت بودن ارتباطات خبر از جايى به جايى ديگر نمى رسيده يا بسيار دير مى رسيده است . پس مى توان گفت ممكن است در سرزمينى نوعى از مراسم حسينى اجرا مى شده است ولى مردم سرزمين ديگرى در همان عصر از آن خبر نداشته اند چه رسد به ما كه اينقدر از نظر زمان از آنها دور مى باشيم ؟

  مثلا در تاريخ اسلام ، شواهدى حاكى از اين كه پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)از غير غنائم خمس گرفته باشند ، نداريم . حال آيا مى توان با اطمينان گفت كه خمس فقط به غنائم تعلق مى گيرد ؟ يا بايد حداقل اين احتمال را داد كه در آن زمان غير از غنائم چيز ديگرى بوده است كه مشمول حكم خمس باشد . اما احتمال اينكه چون مورد مصرف خمس فقط اهل بيت(عليهم السلام)بوده اند ، پيامبر از سر بزرگوارى از اجراى آن صرف نظر مى فرمود ، بر خلاف زكات كه مصرفش همه افراد امت بودند ، مردود است . زيرا خمس غنائم با خمس غير غنائم از اين نظر كه هر دو متعلق به اهل بيت(عليهم السلام)است ، مشترك است .

  نتيجه اينكه ، انكار وجود شعائر حسينى در دوره ائمه(عليهم السلام)درست نيست زيرا تمامى حوادث در صفحات تاريخ بازگو نشده است .

  2  ـ  بر فرض نبود اين شعائر در عصر ائمه(عليهم السلام) بايد گفت ايشان در آن دوره در شدت تقيه بودند و برپايى چنين مراسمى به گونه اى آشكار ممكن نبوده و به صورت مخفى برگزار مى شده است مثلا در دوران عباسيان چون برخى از حركت هاى ضد حكومت عباسى به عنوان « خون خواهى امام حسين(عليه السلام) »(مقاتل الطالبين و مناقب ابن شهر آشوب ) بوده است ، حكومت از ترس فروپاشى ، نهايت سخت گيرى را نسبت به ائمه(عليهم السلام) و شيعيان مى كرد تا آن جا كه منجر به اقدام براى تخريب مزار سيد الشهداء(عليه السلام)شد(بحار الانوار ، ج 45 ، ص 390 تا 400) . پس فشار شديد از سوى دشمن ، مانع آشكار شدن مراسم حسينى بوده است .

  تحقيق مسئله اين است كه روايت زيادى در تشويق و تحريك موكد در برپايى مجالس حسينى از سوى ائمه(عليهم السلام) و سرودن شعر در اين مجالس و هر كارى كه موجب احياء امر ايشان باشد وارد شده است(بحارالانوار ، ج 44 ، ص 278) .

  به دو روايت نمونه توجه كنيد :

  الف  ـ  معتبره سدير : از امام صادق(عليه السلام) درباره مردى پرسيدم كه جامه اش را در سوگ پدرش پاره كرده بود . فرمود : « همانا ( در مصيبت حسين بن على(عليه السلام) زنان بنى هاشم ) جامه ها دريدند و به صورت ها سيلى زدند ، و بر مثل اين مصيبت جامه پاره كنيد و سيلى به صورت بزنيد »(تهذيب الاحكام ، ج 1 ، ص 325 ، ح 1207) .

  ب  ـ  روايتى كه مى گويد « زنان بنى هاشم ، جامه سياه و پشمين پوشيدند و امام سجاد(عليه السلام) هم در عزاداريشان طعام داد »(بحار الانوار ، ج 45 ، ص 188) .

  نكته اين كه ، شكل برگزارى مراسم عزادارى ، نسبت به زمان ها و مكان هاى گوناگون ، متفاوت است اما همگان در اصل برپايى سوگوارى سيد الشهداء(عليه السلام)مشتركند .

  در پايان ، توصيه مى كنم مؤمنين ، در حد توانشان در برپايى شعائر حسينى تلاش كنند و ايشان را بر حذر مى دارم از اينكه به اندازه بند انگشتى در شعائر حسينى گامى به عقب برداند ، و گرنه به فراموشى و حتى انكار جريان كربلا مى انجامد ، آن گونه كه در ماجراى غدير بى انصافى شد ، آن گاه كه پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)به فرمان خداى متعال ، مأمور ابلاغ امامت و امارت على(عليه السلام) شد ، دست كم شصت هزار صحابى حاضر و شاهد بودند و اين امر را پذيرفتند و بر على(عليه السلام) به عنوان اميرالمؤمنين ، سلام دادند . اما بسيارى از اين شاهدان ، در عمل ، منكر آن شدند .

  اكنون هم نهضت سيد الشهداء(عليه السلام)با انكار و پيكار مخالفان حق تهديد مى شود . آن كس كه تصميم به ريشه كنى درخت تنومند اسلام گرفته

  است ، از قطع شاخه هاى آن شروع كرده است . اما برغم آن ها خداوند نورش را كامل خواهد كرد هرچند كافران را خوش نيايد (والله متم نوره و لوكره الكافرون)( صف : 61) .
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com