پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عزادارى به روشهاى غير متعارف  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سوال 57:
  شخصى كه از زيارت امام رضا(عليه السلام) بازگشته بود ، نقل مى كرد كه :

  « اخيراً در ايران در روز عاشورا دسته عزادارى تشبيه به حيوانات بيرون مى آيد . چگونه ممكن است به هر روشى كه مى خواهند عزادارى كنند و همچون سگ ها ، سينه خيز مى روند ، اين ها فردا ، با صداى چهارپايان و چيزهايى مانند آن ، به عنوان عزادارى بيرون مى آورند كه موجب شگفتى شد . » بفرمائيد واقعيت قضيه چيست و آيا در مشهد ، چنين كرده اند ؟

  جواب : آن شخص ، اين قضيه را به صورت زشت و نامربوطى براى شما نقل كرده است . واقعيت اين است كه گروهى از مؤمنين شهرهاى دور ، به زيارت حضرت امام رضا(عليه السلام) مى آيند كه گاهى با ايام سوگوارى ( محرم و صفر ) هم زمان مى شود . وقتى به صحن شريف رضوى يا نزديك آن مى رسند ، از شوق و محبت امام(عليه السلام) ، هيجانى شده بر زمين مى افتند و خداى تعالى را ، بر اين نعمت بزرگ و توفيق زيارت ، سجده مى كنند . چرا كه زيارت جسمى است كه روحش طلب است . دوست ، آنها را بر وصال خود طلبيده و اجازه ديدارش را داده است . در نتيجه ، آنها از شدت شوق و حب و فروتنى ، صورت بر خاك گذارده و به سوى مرقد ، مى كشد . اينجاست كه عقل ، در برابر جريان عشق و محبت دست بسته و متحير مى ماند . محب ، آنگاه كه محبوبش به وصال مى خواندش ، در گامهايش توان ايستادن نمى يابد و از شدت شوق ، بر زمين مى افتد و با سر به سوى او مى رود . اين حالت ، مظهرى از مظاهر محبت و نشانى از نشانه هاى شوق است .

  تا وقتى به عنوان مطلوبيت استحباب شرعى و نوعى از زيارات مستحبى ، تلقى نشود ، مانعى ندارد . بلكه امرى عادى است و از محبى كه نائل به ديدار محبوبش شده ، سر مى زند . همان گونه كه ، در و ديوار و عتبه مقدسه را مى بوسند .

  و ما حبّ الديار شغفن قلبى *** ولكن حبّ من سكن الديار

  ( مجنون در عشق ليلى ، سرود كه : دوستى اين ديار نيست كه قلبم را ربوده است بلكه دوستى ساكن اين ديار است كه مرا ربوده است . « مترجم » )(  اين تعبير لطيف در داستان حضرت يوسف(عليه السلام) هم آمده است :(قد شغفها حبّاً) « همانا ( يوسف ) دل او ( زليخا ) را از سر محبت ، ربوده است » يوسف : 30 ).

  ممكن است ، اين عمل مؤمنين را ، به عنوان اظهار محبت به اهل بيت(عليهم السلام) و بزرگداشت شعائر دانست كه مى تواند استحباب شرعى هم كسب كند .

  به هر حال ، اين از اظهار حزن و عزا نبوده و ربطى هم به شعائر حسينى ندارد و منظور ، اصلا اين نبوده است .
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com