پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • شركت حضرت سلمان در غزوات  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سوال 61:
  به شمارى از كتاب ها مراجعه كردم و نيافتم كه سلمان در غزوات پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) به عنوان جنگجو يا شمشيرزن شركت داشته باشد . لطفاً مرا راهنمايى فرمائيد .

  جواب : آن چه از مصادر بحارالانوار پيداست ، اين است كه سلمان محمدى ( رضوان الله تعالى عليه ) از كسانى است كه با رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم)در جنگ ها و غزواتش شركت داشته است و همو بوده است كه حفر خندق به دور مدينه را به پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)پيشنهاد داد(بحارالانوار ، ج 20 ، ص 417) .

  همچنين ، در سال هشتم هجرى همراه پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) به طائف رفت . به پيامبر گفت : به نظرم  ـ  بايد  ـ  مشرف بر قلعه دشمن منجنيق نصب كنيد(همان ، ج 21 ، ص 168) .

  روايت دلالت دارد بر اين كه ، ارث سلمان بالشى و شمشيرى و كاسه اى سفالين بوده است(بحارالانوار ، ج 72 ، ص 54) .

  بنابراين ، از مجموع روايات استفاده مى شود كه ، سلمان در جنگ ها شركت داشته و جنگيده است . عدم ذكر نام او و ديگر صحابه مخلص ، چه بسا ، به خاطر اين بوده است كه شجاعت اميرالمؤمنين(عليه السلام) و فداكارى ايشان در راه خدا ، دلاورى هايش در جنگ ها ، اخبار ديگر را تحت الشعاع قرار مى داده است .

  بنابراين ، در بسيارى از جنگ ها ، از امام على(عليه السلام) و شجاعتش ياد مى شود و قضاياى ديگر مى ماند . سفينة البحار نيز ، تصريح كرده است كه سلمان ، در همه جنگ ها همراه پيامبر بوده است .

   


   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com