پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • تجسم داشتن صراط  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سوال 62:
  نظر شارع مقدس درباره كسى كه « صراط » را امرى رمزى بداند ، چيست ؟

  مى گويد : « كلمه « صراط » بيانگر يك شىء مادى نيست . در قرآن ، صراط به راه و روشى كه انسان براى رسيدن به اهداف خير يا شر مى پيمايد ، تعبير شده است . از اين رو ، آنگاه كه سخن از دقت و حساسيت صراط در قيامت مى شود ، كنايه از دقتى است كه بايد در تشخيص بين راه راست و راه منحرف ، داشت . اگرچه در زمينه عينى بودن و تجسم خارجى داشتن صراط ، سخنان معصوم(عليهم السلام) بسيار است .

  جواب : صراط در لغت به معناى راه است و براى اين صراط ناميده شده كه راهى به سوى ثواب الهى است . اميرالمؤمنين و ائمه(عليهم السلام)هم ، صراط ناميده شده اند ، زيرا شناخت ايشان و تمسك به آنها راهى به سوى خداى تعالى است . از اميرالمؤمنين(عليه السلام)روايت شده است كه « من راه راست الهى و ريسمان گسست ناپذير او هستم »(أنا صراط الله المستقيم و عروته التى لاانفصام لها . بحارالانوار ، ج 8 ، ص 70 ) .

  بر ما واجب است كه به وجود صراط در روز قيامت ، ميزان عدل الهى ، بهشت و جهنم و حساب اعمال به گونه اجمال معتقد باشيم ، اگر شناخت حقيقت آن براى ما ممكن نباشد . لكن آنچه از روايات برمى آيد اين است كه صراط ، رمز نيست ، بلكه يك واقعيت عينى خارجى و پلى بر فراز جهنم است . گروهى به تندى برق ، دسته اى دوان دوان ، و عده اى افتان و خيزان از آن مى گذرند . اما گروهى هم ، از آن آويزان مى شوند و آتش جهنم آنها را مى گيرد(بحارالانوار ، ج 8 ، ص 64) .

  شيخ صدوق (رضي الله عنه) فرمود : اعتقاد ما اين است كه صراط حق است و آن پلى بر روى جهنم است و همه مردم بايد از آن عبور كنند ، (و إن منكم إلاّ واردها كان على الله حتماً مقضياً)(مريم : 71) « و هيچ كس از شما نيست مگر آن كه وارد آن مى شود و اين حكم پروردگارت حتمى است »  .

  صراط در معناى ديگر ، نام حجت هاى خداست . هركه آنها را در دنيا شناخت و از ايشان پيروى كرد ، خداى متعال به او جواز عبور از صراط را   ـ  در قيامت  ـ  مى بخشد .

  از كلام شيخ صدوق (رضي الله عنه) ظاهر مى شود كه صراط داراى واقعيتى خارجى و عينى است و آن پلى بر جهنم است ، اگرچه داراى معناهاى ديگرى هم باشد .

  ( سئل سائل بعذاب واقع)   

   
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com