پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • شان نزول آيه (سئل سائل بعذاب واقع)   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سوال 63:
  برخى به پيروى از مفسران پيشين عامه ، ادعا كرده اند كه آيه (سئل سائل بعذاب واقع * للكافرين ليس له دافع * من الله ذى المعارج) (معارج : 1  ـ  3) « سائلى از عذاب حتمى قيامت سؤال كرد . براى كافران است و هيچ دافعى هم نيست . از جانب خداوند صاحب آسمان هاست » مكى است و به هيچ وجه  ـ  حتى با احتمال  ـ  نمى پذيرند كه سائل نضر بن حارث بوده است كه پس از ولايت اميرالمؤمنين(عليه السلام)در بيعت روز غدير ، از پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) طلب عذاب كرد . آن گونه كه اجماع شيعه و بسيارى از مفسرين عامه است . سؤال اين است كه ، وضع كسى كه بسيارى از روايات صحيح السند ائمه(عليهم السلام)را رد كند ، چگونه است ؟ و آيا انكار روايات اهل بيت(عليهم السلام)مانند ردّ بر خداى تعالى است ؟


  جواب : شيعه و بسيارى از عامه ، مانند ، ثعلبى در تفسيرش و قرطبى و حاكم حسكانى و ديگران ، به طرق متضافره ، روايت كرده اند كه اين آيه پس از واقعه غدير ، درباره نعمان بن حارث فهرى نازل شده است . همان گونه كه در مجمع البيان و تفسير الميزان و ديگر تفاسير آمده است . اما ، يكى از مفسران عامه گفته است : سؤال كننده نضر بن حارث و در مكه بود و عذابش در روز بدر رخ داد . اما ظاهر اين است كه در مورد مصداق نزول آيه ، تحريفى صورت گرفته باشد و سوره همه اش مكى نيست .

  مؤيد بر اين مطلب ، اين كه ، نام حارث را ذكر كرده ، و « نعمان » را به « نضر » ، تغيير داده اند . حتى كسى قائل است كه اين آيات درباره شخص ديگرى نازل شده است ، ولى با اين حال ، باز هم نام حارث در كلام او هست . بعضى از مفسران عامه يادآور شده اند كه سائل نضر بن حارث و جريان پس از غدير بوده است . اما اين گفته هم تحريف شده است ، چرا كه نضر بن حارث در روز بدر ، به دست اميرالمؤمنين(عليه السلام)كشته شد . شايد سائل ، پسرش جابر بوده است و هيچ بعيد نيست كه چند واقعه ، اتفاق افتاده باشد(الغدير ، ج 1 ، ص 239 ، 285  ـ  315 ، چاپ بيروت) . به هر حال ، اگر مفسر آيه ، اهل علم و معرفت و خصوصاً مدعى تشيع باشد ، ناگزير است ، اين واقعه را نقل كرده و اين فضيلت را روشن سازد .

  اما عدم ذكر روايت اهل بيت(عليهم السلام) ، در اين مورد ، به معناى رد و انكار اهل بيت نيست به گونه اى كه رد خداوند متعال و در نتيجه ، در حد شرك شمرده شود ، مگر آن كه روايت متواتر يا معلوم الصدور بوده و دلالتش تام باشد ، كه در اين صورت ، رد چنين روايتى ، رد بر اهل بيت(عليهم السلام) ، به شمار مى آيد .

     
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com