پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Saturday 22 February 2020 - السبت 27 جمادى الثانية 1441 - شنبه 3 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • فقهاء امناء بر عقائد  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سوال 64:
  آيا فقهاى عادل جامع الشرايط براى فتوا و تقليد كه امين بر فقه آل محمد(صلى الله عليه وآله وسلم) هستند ، امين بر عقايد هم هستند ؟ آيا درست است درباره برخى از آنان گفته شود  ـ  العياذ بالله  ـ  ايشان به خاطر ترس از دست دادن حمايت مردم ، با رعايت تمايلات آنها نظر مى دهند ؟ و حتى گاهى خرافات را هم به خاطر رضايت مردم تأييد مى كنند ؟


  جواب : آرى ، فقها امين بر عقايد مردم هم هستند . اما مراعات حال عوام ، اگر برخلاف وظيفه شرعى باشد ، با جامع الشرائط بودن مجتهد منافات دارد . و تا زمانى كه ايشان عادلند نمى توان فرض كرد كه ايشان بر خلاف وظيفه شرعيشان مراعات حال مردم را مى كنند زيرا عدالت ايشان آنها را از اين كار منع مى كند . وقتى فرض بر اين است كه فقها جامع الشرايط فتوايند بدين معناست كه آنان مراقبند كه حتى در ضمير ناخودآگاهشان به هواى نفس مبتلا نشوند و در نتيجه مردم به گناه نيفتند .

   چنان كه يكى از علماى گذشته ، براى استنباط حكم آب چاهى كه حيوان مرده در آن افتاده بود ، اول چاه خانه اش را پر كرد سپس به استنباط حكم شرعى پرداخت تا مبادا علاقه به حفظ چاه خانه ، ناخود آگاه او را به صدور حكم به طهارت بكشاند .
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com