پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Friday 28 February 2020 - الجمعة 03 رجب 1441 - جمعه 9 12 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
 • شفا خواستن از راه ادعيه  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سوال 65:
   تفسير آيات 26 و 27 سوره قيامت چيست ؟ (كلاّ إذا بلغت التراقى و قيل من راق) « آن گاه كه جان به گلو رسد و گفته شود كه شفادهنده كيست ؟ »

  آيا درست است كه در بعضى از روايات ، براى شفاى مريض يا پيش گيرى از بلا يا دفع ضرر و زيان ، خواندن بعضى ادعيه و يا همراه داشتن آنها ( حرز ) مستحب شمرده شده است ؟

  از سوى ديگر در بعضى روايات بر مراجعه به پزشك هنگام بيمارى و درمان از راههاى طبيعى و خوردن دارو ، تأكيد شده است . چگونه مى توان اين دو گروه روايات را جمع كرد ؟


  جواب : كلمه « راق » به معناى كسى است كه بيمار را از بيمارى نجات مى دهد ، چه از راه دارو و چه از راه دعا ، بنابراين هر دو را شامل مى شود . همان گونه كه دو حديث از امام باقر(عليه السلام)نقل شده است( تفسير برهان ، ج 4 ، ص 408) .

  بنابراين ، مراجعه به پزشك براى مداوا ، با خواندن ادعيه براى شفا ، منافاتى با هم ندارد . زيرا آن گونه كه در حديث آمده است ، تشخيص و درمان بيمارى از طبيب و شفا و مؤثر افتادن دارو از خداوند متعال است . پس در درمان دو مرحله وجود دارد : مرحله علاج وپناه بردن به اسباب طبيعى و مرحله شفاء كه از سوى خدا است ، به اين ترتيب كه خداوند به عوامل و پديده هاى طبيعى ، اثر درمانى مى دهد . و ادعيه و مانند آن ، در مرحله دوم اثر مى كند به اين نحو كه شخص دعا مى كند خداوند شفاء را در اين دارو قرار دهد . همچنين ممكن است خداوند ، ادعيه و مانند آن را گاهى و نه بطور هميشگى مستقلا ، عامل شفا قرار دهد و همانطور كه اثر را در دوا قرار داده است در دعا قرار دهد .

  اما بطور كلى ، اراده خداوند بر اجراى امور از راههاى عادى و به وسيله عوامل و اسباب آن است(ابى الله ان يجرى الامور الا باسبابها : خداوند پرهيز مى فرمايد كه امور به غير عوامل و اسباب آن اجرا شوند . ( مترجم )) .

  روزى حضرت موسى(عليه السلام) بيمار شد . گفت : « او كه بيمارم كرد ، همو شفايم مى دهد » و نزد طبيب نرفت . به او وحى شد : « اى موسى! آيا مى خواهى با توكل خود ، حكمت مرا باطل كنى ؟ پس كيست كه در اشياء ، حقيقت ( و اثر ) داروها را نهان كرده است ؟ »(. . . فمن ذالذى اودع الاشياء حقايق العقاقير . عقاقير به معناى گياهان دارويى و يا بطور كلى هر نوع دارو است)

   
   
   

   
   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com