پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • على (ع)در منظر انديشه ها  
 • 1389-09-02 12:36:23  
 • تعداد بازدید : 65   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  

 • .  ابو ابكر بن ابي قحافه

  «مرا به خود واگذاريد و از من دست بكشيد من بهترين شما نيستم در حالى كه على ميان شماست ».

  (أقيلوني لست به خير منكم و على فيكم )

  در جاى ديگر مى گويد : « على نزديكترين مردم به خدا ، و بهترين فرد از نظر منزلت و بالاترين كس از خدمت فداكارى و مجاهدت است » .

  ·        عمر ابن خطاب :

  « ما ، در زمان پيغمبر چنان به على مى نگريستيم كه بر ستارگان نگاه مى كنيم » .

  و در جاى ديگر مى گويد : « اگر على نبود هر آينه عمر هلاك مى شد » .

  ·        محمد بن ادريس شافعى پيشواى مذهب شافعى :

  « دوستى على سپر آتش دوزخ است . او امام انسانها وپريان است . او وصى به حق مصطفى و تقسيم كننده بهشت و دوزخ است . . » .

  در جاى ديگر مى گويد : « اگر على معنويت خويش را آنچنان كه بود ظاهر مى كرد همه به او سجده مى كردند » .

  ·        زمخشرى مفسر بزرگ سنى مذهب :

  «من چه بگويم در باره مردى كه فضايل او را دشمنانش از راه كينه جويى و حسد انكار كردند ، دوستانش از ترس و بيم پنهان داشتند ، باز از اين ميان آن قدر فضيلتهاى وى انتشار يافت كه غرب و شرق را فرا گرفت » .

  ·        ابن ابي الحديد از دانشمندان بزرگ سنى معتزله :

  «اى على عالم برين و جهان ملكوت ، همان تربت پاكى است كه جثه مقدس تو را در برگرفته است ، اگر آثار حدوث در وجود تو آشكار نگشته بود ، مى گفتم : تو بخشنده روان كالبدها و گيرنده جان جاندارانى ! اگر عوامل مرگ طبيعى در وجود تو اثر نگذاشته بود ، مى گفتم : تو روزى ده همگانى ! تويى كه كم و زياد هر گونه بخواهى مى بخشى »

  در جاى ديگر مى گويد : « چه بگويم در باره مردى كه همه فضيلت ها به او منتهى مى شود و هر مكتب و هر گروهى خود را به او منسوب مى سازد ، آرى اوست رئيس همه فضيلتها . . . » .

  ·        عبد الفتاح عبد المقصود استاد دانشگاه اسكندريه مصر در كتاب ارزشمند الامام على مى نويسد :

  «من همواره اخلاق و موهبتهاى الهى وآنچه را كه تشكيل دهنده شخصيت است ، مقياس شناختن عظمت انسانى قرار مى دهم . از اين رو بعد از محمد (صلى الله عليه وآله وسلم) كسى را نديده ام كه شايسته باشد پس از او قرار گيرد ، يا بتواند در رديفش بيايد ، جز پدر فرزندان پاك و برگزيده پيامبر » يعنى على بن ابى طالب « و من در اين سخن به طرفدارى تشيع وادار نشده ام ، بلكه اين رأيى است كه حقايق تاريخ به آن گويا است .

  امام « على » برترين مردى است كه ما در روزگار تا پايان عمر خود چون او نزاييده و اوست كه هرگاه هدايت طلبان به جستجوى اخبار و گفتارش برآيند ، از هر خبرى براى آنان شعاعى مى درخشد . آرى او مجسمه اى از كمال است كه در قالب بشريت ريخته شده است . . . » .

  ·        دكتر طه حسين دانشمند و نويسنده مشهور مصرى :

  «على از خود خشنود نمى بود مگر وقتى كه حق جامعه و مردم را اداء كرده باشد ، يعنى نماز را براى مردم به پا داشته باشد ، و با رفتار و گفتار مردم را تعليم داده ، وشبانگاه شام فقيران را داده باشد ، و محتاجان را از سؤال بى نياز كرده باشد. . .

  على مردم را با سيره و رفتار خود موعظه مى كرد . آرى او هم امام مردم بوده

  و هم معلم آنان . . . » .

  ·        پروفسور عباس محمود عقاد :

  «على كسى است كه متجاوز از هزار و سيصد سال ، ميليونها نفوس در باره او به بحث و تحقيق و مطالعه پرداخته اند ، و او را « نمونه كامل و اعلاى بشر » دانسته ، و فرد منحصر به فرد « انسان كامل » شناخته اند  » .

  ·        ميخائيل نعيمه نویسنده مشهور مسيحى عرب :

  « در واقع بر هر مورخ و نويسنده اى به هر اندازه كه باهوش و با شخصيت ، نكته سنج و نابغه هم باشد امكان ندارد كه حتى در هزار صفحه بتواند تصوير كاملى از بزرگانى كه رديف على هستند بكشد و براى شما مجسم سازد و بتواند رويدادهاى مهمى را كه در دوران آن به وقوع پيوسته به نحو شايسته اى روشن سازد پس آنچه را كه على در باره آن فكر و دقت نموده و آنچه كه اين شخصيت بزرگ عربى بين خود و خداى خود گفته و عمل كرده است از امورى است كه هرگز هيچ گوشى آن را نشنيده و هيچ چشمى آن را نديده است و البته آن خيلى بيشتر از آن است كه با دستش نمودار و يا با قلم و زبانش آشكار كرده است و بنابر اين هر صورتى كه ما از او ترسيم و نقاشى كنيم مسلماً تصوير ناقص خواهد بود » .

  ·        جرج زيدان :

  «آيا على پسر عموى پيامبر و جانشين و داماد او نبود ؟ آيا او آن دانشمند پرهيز كار ودادگر نبود ؟ آيا او آن مرد با اخلاص و غيور نبود كه در پرتو مردانگى و غيرتش اسلام و مسلمانان عزت يافتند ؟ شخص على مظهر كامل صفات حسنه و خصال پسنديده بود و بر تمام ياران پيامبر فزونى داشت » .

  ·        توماس كار لايل فيلسوف و نويسنده مشهور انگليسى :

  «اما على ، ما را جز اين نرسد كه او را دوست بداريم و بدو عشق بورزيم ، چه او جوانمردى عالى مقدار و بزرگ نفس بود . از سرچشمه وجدانش مهر و نيكويى سيل آسا سرازير مى گشت ، از دلش شعله هاى نيرومندى و دلاورى زبانه مى كشيد . شجاعتر از شير ژيان بود ، اما شجاعتى ممزوج با مهربانى و لطف و رأفت و دل نرمى . . . » .

  ·        دكتر بولس سلامه نويسنده و شاعر سر شناس مسيحى :

  « من يك مسيحى هستم ، ولى ديده باز دارم و تنگ بين نيستم ، من يك مسيحى هستم كه در باره شخصيت بزرگى صحبت مى كنم كه مسلمانان در باره او مى گويند : خدا از او راضى است ، صفا با اوست و شايد هم خدا به او احترام بگذارد . . .

  على جايى را اشغال كرده است كه يك دانشمند ، او را ستاره درخشان آسمان علم و ادب مى بيند ، و يك نويسنده برجسته از شيوه نگارش او پيروى مى كند ، و يك فقيه ، هميشه بر تحقيقات و پديده هاى او تكيه دارد . . . و هيچ كتابى جز قرآن بر كتاب او برترى ندارد » .

  ·        فؤاد جرداق شاعر مسيحى :

  «هر گاه دشواريهاى زندگى رو به من مى آورد و از رنجهاى روزگار آزرده مى شوم به آستان على از اندوه خود پناه مى برم زيرا او پناهگاه هر ماتمى است .

  او بر ستمكاران همچون رعد و بر شكست خوردگان ياورى دلسوز و مهربان است » .

  ·        سليمان كتانى اديب مسيحى :

  «هر سخنى در باره على بن ابى طالب گفته شود كه او را در مكان و زمان محصور دارد جز سخن پردازى و ترتيب الفاظ نخواهد بود آن هم الفاظى بسته و مرده كه روح معانى بدان در نتواند آمد » .

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com