پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • آخرين يادگار كربلا  
 • 1389-08-19 12:44:47  
 • تعداد بازدید : 24   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

   

  امام شكوهمندترين پيوند آسمانى ميان خالق و مخلوق است، طرحى آسمانى و تجلّى استيلا و هيمنه درخشان حقيقت ربوبى بر جسم و جان زمين خاكى است، امام، مائده مملكت جبروت حضرت حق است كه تاريخ و گستره ابدى حيات بشرى را به خويش فرا مى خواند و خرد خاموشى آدمى جز با استمداد و بهره ورى از نسيم نقره اى عنايت در اقيانوس بيكران قداست و طهارت او چشم نخواهد شست.

  تصوير تابنده امامت چونان خورشيدى درخشان فرا راه مردمان است و ذهن سيّال عبوديت در درياى جارى كلام و طراوت شفاف حضور و نگاه امام به سمت حقيقت جارى مى شود. حقيقت اين است كه هرگاه از بلنداى قرون و عصرها به تاريخ توفنده تفكر شيعى نظر مى كنيم با حقايق بزرگ و درخشنده و برخاسته از عمق ميراث امامت بر مى خوريم كه تاريخ را به چرخه اى شگرف درآورده است آنگاه به صلابت و استوارى ميراث جاودانه امامت خيره مى شويم و عقل و خرد را در چشمه حيرت و شرم تطهير مى كنيم، مسير زندگى امامان شيعه و تاريخ حركت و پويش الهى آنان در جاده هاى روشن يقين و عبوديت آنچنان شگفت و دشوار است كه ابديت بلند قامت فكر را مبهوت خويش مى گرداند .

   

  امامان بزرگ شيعه در عصر و روزگار خويش هر يك به اقتضاى اوضاع و شرايط و گنجايش آدميان به گونه اى نگهبانان حريم حرمت و شكوهمندى عقل و وحى بوده اند، آنچه در آغاز از تفاوت و گونه گونى عرصه هاى عمل و كلام و گفتار و رفتار امامان شيعه به چشم مى آيد اگر چه شايد از منظر تاريخى و بيرونى ناپيوسته و مختلف باشد اما در باطن از سرانجام يكسان و محاسبه عقلانى و روحانى شگفت آورى برخوردار است، چشمى كه مبانى و بنيادهاى توحيد و روشنگرى امامان را به درستى ببيند از تيزبينى و آينده نگرى و ژرف كاوى آسمانى آنان به حيرت فرو خواهد رفت. تصوير آينه سان امامت گاه در خود، صلح سرخ امام حسين، اين پرشكوه ترين نرمش قهرمانانه تاريخ را دارد و گاه قيام خونين امام حسين را نشان مى دهد، گاهى امام باقر و امام صادق در عرصه هاى علم و دانش و فقاهت و كلام به چشم مى خورند و گاهى امام جواد عليه السلام در حفظ و تداوم بخشيدن به رود جارى ولايت.

  اينها همه جلوه هاى گوناگون است، امّا در نهايت يكرنگ تاريخ حيات و زندگى امامان شيعه است، روشن است آن كسى كه به زندگانى آن بزرگان نظر مى كند اگر به اين تحوّل بالنده آگاه نباشد جز حيرت هيچ چيز فرا چنگ نخواهد آورد. اينك در اين سطور نمى از اقيانوس بى كران ناپيداى حيات پنجمين خورشيد فروزان آسمان امامت و ولايت وجود مقدّس امام محمد باقر عليه السلام را پيشكش ارباب معرفت و دلسوختگان وادى ولايت مى آوريم شايد كه روح خويشتن را در شطّ آگاهى زلال امامت تطهير كنيم.

   

  حضرت امام محمد باقر عليه السلام در دوران كودكى با بزرگترين مصيبت تاريخ اسلام يعنى واقعه كربلا روبرو شد، او با چشمان معصوم خود مشاهده كرد كه شجره خبيثه بنى اميه چگونه فرزند فاطمه زهرا و يادگار مصطفى يعنى حسين عليه السلام را همراه با عده اى از بنى هاشم و بهترين اصحاب اباعبدالله با كمال قساوت شهيد كردند و بازماندگان از خاندان رسالت را به اسارت بردند.

  امام پنجم عليه السلام همگام با اسيران پيروز كربلا غمها و محنتها را مى چشيد و شاهد اهانتها، جسارتها، قتل و غارتهاو... بود. ايشان حمله دژخيمان و اصحاب شيطان را به مدينه الرسول ديد و شاهد بود كه چگونه كينه توزان بدر و احد به حرم رسول خدا حمله كردند و كشتند و سوزاندند و بيحرمتيها نمودند، امام پنجم مى ديد كه بنى اميه در پى محو آثار وحى و نبوتند و با هرچه كه وابسته به خاندان رسالت است به مبارزه اى بى امان برخاسته اند مى فرمودند: ناخوشايندى اين مردم از ما تنها به خاطر آن است كه ما اهلبيت رحمت و شجره نبوّت و معدن حكمت و محل نزول وحى هستيم.

  امام باقر عليه السلام در چنين اوضاعى پس از شهادت امام زين العابدين عهده دار مقام امامت مى شوند سن مباركشان در آغاز مقام امامت چهل سال بود حضرت به دنبال سيره پدر ارجمندش حضرت سجّاد عليه السلام به سرپرستى ايتام و تفقّد از ضعفا و محرومين شيعه پرداخته و حتى الامكان به وضع اقتصادى آنان سروسامان مى دهند حضرت به موازات فعاليتهاى ديگر خويش به مبارزه با احياى جاهليت و انحرافات فرهنگى جامعه مى پردازد.

  و آنچنان در اين قسمت فعّاليت مى كند كه به اندك مدّتى شعله هاى فتنه فرهنگى دشمن را مهار كرده و سعى در خاموش كردن آن مى نمايند خود حضرت مى فرمايند: ما خزانه دار گنجينه هاى علم الهى و عهده دار مقام ولايت هستيم.

   

  محصّلين مدرسه اى كه آنرور امام باقر و امام صادق بنيان نهادند تا به امروز و نيز در آينده تاريخ، مبلغ راستين سنت هميشه جاويد محمدى هستند آن دو بزرگوار توانستند بيش از سى هزار حديث پيرامون معارف اسلام به خصوص فقه وارد فرهنگ جامعه نمايند و با هجوم ويرانگر احاديث جعلى كه از زاويه متعفن ظلمتكده اهل غصب نشأت مى گرفت، مبارزه اى جدّى و قاطع نمايد و از طرفى شاگردانى امثال زراره، محمد بن مسلم، ابوبصير، ابان ابن تغلب و... تربيت نمودند كه هر كدام در قلمرو خويش چراغ هدايتى شدند كه هنوز نور آن از لابلاى كتب حديث و اخبار مى درخشد حال در پايان اين مقاله به فراز سخنى از سخنان گوهر بار آن امام گرامى مى پردازيم تا تا با زلال سخنش كوير جانمان را طراوت و حيات مجدّد ببخشيم .

  هنگامى كه جابر به خدمت امام محمد باقر(عليها السلام)،مشرف شد حضرت فرمود:اى جابر در چه حالى هستى؟جابر كه به ضعف پيرى مبتلا شده بود گفت: حالى دارم كه پيرى را بر جوانى، بيمارى را بر تندرستى، مردن را بر زيستن ترجيح مى دهم امام (ع) در مقام آگاه كردن او بر آمد و فرمود: جابر، ما اهلبيت چنين نيستيم اگر حق تعالى پيرى دهد، پيرى را، اگر جوانى دهد، جوانى را، اگر بيمارى دهد بيمارى را، اگر شفا دهد شفار را، اگر حيات بخشد، حيات را و اگر موت دهد، موت را ترجيح مى دهيم (يعنى جابر در مقام صبر بود و حضرت در مقام رضا كه بالاترين مراتب است) پس جابر دست آن حضرت را بوسيد و اراده پابوس نيز نمود كه آن حضرت مانع شد جابر گفت: صَدَق رسول الله راست گفت پيامبر كه فرمود: بزودى تو فرزندى از فرزندان مرا دريابى كه نام مرا دريابى كه نام او نام من باشد و مسائل علمى را مى شكافد و به عمق آن مى رسد.

  در اين حديث نكاتى به چشم مى خورد كه مى تواند براى ارباب بصيرت مؤثر افتد، انسان هر چقدر هم كه بزرگ و پرتجربه و استاد ديده باشد بازهم بى نياز از استاد نيست جابر از معدود كسانى است كه عمر طولانى و پر بركت خويش را در محضر تنى چند از معصومين(ع) سپرى كرده است. رسول خدا را درك كرده و از آن حضرت دانشها آموخته، به خدمت حضرت على رسيده و كسب فيض كرده،از محضر امام حسن درسها آموخته، از مجالست با سالار شهيدان بهره ها برده است و اولين زائر قبر حسين محسوب مى شود، با كوتاه و ساده برايش معلوم شد كه هنوز ناآموخته هاى فروانى دارد و اين درسى است به همه پويندگان راه علم و فضيلت كه هيچگاه از تعلم و تربيت فارغ نخواهند شد.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com