پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • سيره آن امام همام  
 • 1389-08-19 12:42:59  
 • تعداد بازدید : 25   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

  امام باقر (ع) اگرچه براثر سلطه حكومت طاغوتها، ازنظر سياسى منزوى بود و اعتراضات او به صورت يك نهضت سياسى همه جانبه براى سرنگونى رژيم بنى اميّه نينجامد، با اينكه در اين راه تا سرحدّ شهادت حركت كرد،ولى او دريافته بود كه فرهنگ تشيّع در انزوا قرار گرفته، وزير چكمه جلّادان اموى، بى رمق مانده است.

  از اين رو لازم بود به يك انقلاب وسيع فرهنگى دست بزند و با تشكيل حوزه علميّه و تربيت شاگردان برجسته، فقه آل محمد(ص) وخطّ فكرى تشيّع را آشكار سازد، با توجّه به اينكه همين موضوع زمينه عميق و بنيان كن براى مبارزه با طاغوتيان خواهد شد، ودر درازمدّت، شيعيان را به صحنه مى آورد، ومكتب اهل بيت(ع)را زنده خواهد كرد و با توجّه به اينكه سنگ زيرين و اساس انقلاب و قيام، نهضت فكرى و فرهنگى است،بر همين اساس امام باقر (ع) زمينه سازى بسيار عميق و خوبى در اين راستا نمود و پس از او فرزند برومندش امام صادق با تشكيل حوزه علميّه با چهار هزار نفر شاگرد، آن را به ثمر رسانيد، و به عنوان يك دانشگاه عظيم اسلامى، در تاريخ اسلام آشكار و ماندگار ساخت.

  بنابراين مى توان گفت: «امام باقر (عليها السلام) مؤسس و بنيانگذار حوزه علميّه شيعه، و نهضت فكرى و انقلاب فرهنگى تشيّع بود.(1)»

  امام باقر (عليها السلام) شاگردانى مانند: محمّد بن مسلم، زراره بن اعين، ابوبصير و بريدبن معاويه را تربيت كرد كه امام صادق(عليها السلام) فرمود: اين چهار نفر، مكتب و احاديث پدرم را زنده كردند. (2)

  در اين حوزه، شاگردان برجسته ديگرى برخاستند مانند: جابربن يزيد جعفى، ابان بن تغلب، كيان سجستانى، حمران بن اعين، سدير صيرفى، ابو صباح كنانى، عبدالله بن ابى يعفور و... كه هر كدام محدثّى بزرگ و مجتهدى عاليمقام بودند، و در نقل احاديث امام باقر عليه السلام و تشكّل فقه تشيّع، و زمينه سازى براى يك نهضت وسيع فكرى و علمى، نقش بسزايى داشتند.

   

  ــــــــــــــــــــــــــــ

  1-رجال كشّى، ص 125.

  2- گرچه اساس تشيّع در عصر رسول خدا صلى الله علبه و اله پى ريزى شد، ولى حكومت ننگين و سياه بنى اميّه،اين اساس را در هم ريخت، امام باقر عليه السلام آن را نوسازى كرد. (رجال كشّى، ص 125. 9)

   

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com