پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • عظمت مقام امام، در سخن امام باقر عليه السلام  
 • 1389-08-19 12:42:22  
 • تعداد بازدید : 25   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • روزى امام باقر عليه السلام به جابربن عبدالله انصارى فرمود: عليك بالبيان و المعانى:

  «بر تو لازم است كه داراى بيان و معانى باشى»

  جابر: منظور از بيان و معانى چيست؟

  امام باقر: حضرت على عليه السلام فرمود: «بيان» اين است كه خدا را به يكتايى و بى همتايى بشناسى و هيچ چيز را براى او شريك نسازى و منظور از «معانى» ما (خاندان رسالت) هستيم، ما معانى خدا و دست و زبان و امر و حكم و علم و حقّ خدا هستيم، (تمام وجود ما نشانه خدا و وجود خداست) آنچه كه بخواهيم خداوند همان را مى خواهد. ما همان «مثانى» (سوره حمد كه دوبار بر پيامبر نازل شد) هستيم. (1)

  ما مظهر خدا در ميان شماييم، آن كس كه ما را شناخت به يقين مى رسد و كسى ما را نشناخت سجّين و دوزخ، پيش روى او است، اگر ما بخواهيم زمين را مى شكافيم، و به سوى آسمان صعود مى كنيم. بازگشت مردم به سوى ما است و حسابرسى آنها تحت نظر ما مى باشد. (2)

  ياد امام باقر عليه السلام از حضرت مهدى قائم آل محمّد صلى الله عليه و اله، بسيار ياد مى كرد و بخصوص در مورد ياران نيرومند و از ويژگى هاى آنان سخن مى گفت و با شكافتن و توضيح مطالب در اين راستا، راه و روش انتظار و زمينه سازى براى نهضت جهانى حضرت مهدى عليه السلام، را به شاگردان مى آموخت و به آنها اميد مى بخشيد و روحيّه آنها را بالا مى برد.

  در اينجا نظر شما را به چند سخن در اين رابطه، از آن بزرگوار جلب مى كنم: 1- ابن عقده مى گويد: در سفرى از عراق به حجاز، وارد مدينه شدم و به سوى خانه امام باقر عليه السلام رفتم تا با آن حضرت ملاقات كنم، وقتى به در خانه آن حضرت رسيدم، ديدم استر آن حضرت زين كرده در آماده شده.در كنار در نشستم، ناگاه ديدم امام باقر عليه السلام از در بيرون آمد و سوار بر استر شد تا كه به جايى برود به پيش رفتم و سلام كردم از استر پياده شد و به من توجّه كرد و فرمود: «اهل كجا هستى؟»

  گفتم اهل عراق.

  فرمود: كدام نقطه؟

  گفتم: كوفه

  فرمود: همراهانت از كوفه تا اينجا چه كسانى بودند؟

  گفتم: گروهى از مرجئه (3)

  فرمود: بر مرجئه آن هنگام كه قائم ما قيام كند آنها به چه كسى پناه مى برند ؟

  گفتم: آنها معتقدند كه اگر قائم (عج) ظهور كند ما و شما در پرتو عدالت او يكسان هستيم.

  فرمود: اگر توبه حقيقى كنند، خداوند توبه پذيراست... و اگر اظهار عقيده (باطل) خود كند خداوند خون آنها را خواهد ريخت. سپس فرمود: سوگند به خداوندى كه جانم در دست اوست حضرت قائم گردن آنها را (مرجئه) را مى زند

  گفتم: آنها مى گويند هرگاه قائم (عج) ظهور كرد خداوند كار او را بدون خونريزى و بى آنكه به اندازه يك ظرف خونگيرى خون ريخته شود سامان مى بخشد .

  كلاّ و الّذى نفسى بيده حتّى نمسح و انتم العرق و العلق و اومأ بيده الى جبهته:

  «سوگند به خداوندى كه جانم در دست اوست چنين نيست مگر اينكه ما و شما عرق بريزيم و خونها ريخته شود. در اين هنگام امام با دست به پيشانى اشاره كرد.» (4)

  در روايت ديگرى آمده است كه ابن عقده گفت: آنها مى گويند وقتى كه حضرت مهدى (عج) قيام كرد كارها بطور طبيعى و عادى سامان مى يابد و به اندازه شاخ خونگيرى خونريزى نمى شود. امام باقر عليه السلام در پاسخ فرمود: «سوگند به خدا اين چنين نيست. اگر چنين چيزى ممكن بود در مورد پيامبر اسلام صلى الله عليه و اله انجامم مى شد در صورتى كه به دندان آن حضرت در جهاد با دشمن خون افتاد و پيشانيش شكست. سوگند به خدا قيام قائم (عج) تمام نمى شود مگر اينكه در ميان جنگ عرق بريزيم و خونها ريخته شود پس دست بر پيشانى مباركش كشيد.» (5)

  اشاره به اينكه حكومت جهانى حضرت مهدى عليه السلام با جهاد، مبارزه، شهادت طلبى، رنج و زحمت، سامان مى يابد نياز به نيروهاى آماده و پرتوان و زمينه سازيهاى حساب شده دارد .

  2- از اين رو همان حضرت در عبارت ديگر فرمود:

  انّه لو قد كان ذلك اعطى الرّجل منكم قوّه اربعين رجلاً و جعلت قلوبكم كزبر الحديد لو قذف بهاالجبال لقلعتها و انتم قوامّ الارض و خزّانها:

  «همانا اگر قيام قائم عليه السلام پديدار شود هريك از شما به اندازه چهل مرد نيرو مى يابد و دلهاى شما همچون پاره هاى آهن شود كه اگر آن پاره ها به كوهها بزنند آنها را از جا بر مى كنند آنگاه شما حاكمان زمين مى شويد و خزانه دار آن خواهيد شد.» (6)

  3- نيز فرمود: «خوشا به حال كسى كه ظهور حضرت قائم (عج) را درك كند و از يارانش شود. واى به حال كسى كه در صف مخالفانش قرار بگيرد و با او مخالفت نمايد او داراى فرمان جديد، سنت جديد و دادگاه جديد است و برخوردش با افراد عرب بسيار سخت است و مخالفان را خواهد كشت و همه امور را تحت رهبريهاى مستقيم خود انجام مى دهدو در راه اجراى فرمان خدا از ملامت هيچ ملامتگرى نمى هراسد.» (7)

  4-نيز فرمود: «گويى قائم (عج) را در نجف و كوفه مى نگرم كه همراه پنج نفر از فرشتگان وارد سرزمين نجف شده جبرئيل در جانب راست او و ميكائيل در جانب چپش و مؤمنان در پيشاپيش او هستند و او لشگرهايش را از هم جدا كرده و به سوى شهرها عازم مى نمايد.»(8)

  ــــــــــــــــــــــــــــ

  1- كشف الغمّه ، ج 2، ص 353.

  2- يعنى مفهوم سوره حمد، كه در توحيد و راه راست خلاصه مى شود، در وجود ما عينيّت يافته است.

  3- خاتمه الغرر، ص 25.

  4- مرجئه طايفه اى از تسنن هستند كه معتقدند اگر كسى ايمان به خدا داشته باشد گناه و نا فرمانيش آسيبى به او نمى رساند و اگر كافر باشد اطاعت او سودى به حالش نخواهد داشت و... (سفينه البحار، ج 1، ص 510)

  5- بحار، ج 52، ص 357-358 .

  6- همان مدرك

  7- روضه الكافى، ص 294

  8- بحار، جلد 52، ص 349-348

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com