پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • عرفه ؛ دروازه اي به بي انتهاي معرفت حق   
 • 1389-08-16 12:28:31  
 • تعداد بازدید : 59   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • محققا اهل تقوی در باغ ها و در کنار نهرهای بهشت منزل گرفته، در منزلگاه صدق و حقیقت با ملیک مقتدر همنشین گشته اند .. ...

  حاجیان این سالکان طریق معرفت که در ایام حج، شهر و دیار خود را ترک گفته و مشتاقانه و عاشقانه به دیدار معبود شتافته اند تا در کعبه -خانه ای که به نشان از او برپاشده- در معیت امیرالحاج یعنی مولایشان امام عصر(عج)، سیری در عبودیت را تجربه نمایند، اکنون دیگر به اقیانوس مواج عرفات رسیده اند تا به یکباره در اعماق آن غوطه ور گشته و خود �% %ا از تمامی شائبه های غیر خدایی شستشو داده و به قدر ظرفیت از جام معرفت الهی سیراب گردند و چه بسا در زمره عارفان قرار گیرند.
  عارفان! یعنی همانانی که قرآن کریم درباره شان فرموده :
  «محققا اهل تقوی در باغ ها و در کنار نهرهای بهشت منزل گرفته، در منزلگاه صدق و حقیقت با ملیک مقتدر همنشین گشته اند.» (قمر/۵۴-۵۵)

  در ذیل این آیه کریمه از امیرالمومنین (ع) به این مزمون روایت گردیده است که:
  «هرگاه صاحب معرفت الهیه و معرفت معصومین(ع) از این دنیا خروج نماید، هیچ کس او را پیدا نمی کند: نه آن کس که در مواقف، جاده ها و شاه راههای قیامت سیر می کند، نه شهید، نه رضوان که مالک و نگهدار جنت و بهشت است و نه مالک دوزخ. وقتی او را جستجو می کنند هیچ یک او را نمی یابند.
  از علی(ع) سوال می شود: پس او کجاست؟
  حضرت می فرمایند: فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر (در منزلگاه حقیقی نزد ملیک مقتدر)»
  در واقع معرفتی که چنین جایگاهی داشته و انسان را با این سرعت به بهشت می رساند، چیزی نیست جز قبول ولایت و اطاعت مطلق معصومین (ع) از علی(ع) تا امام عصر(عج).
  البته آدمیان مادام که در این جهان هستند و با مادیات و متعلقات دنیوی سروکار دارند کمتر مجال می یابند که به این حقیقت بپردازند، با این وصف حج فرصتی است که انسان ها را از زندگی مادی و روزمره جدانموده و ذائقه آنان را از لذات دنیوی قطع نموده و برای ایشان امکان درک لذات معنوی را فراهم می سازد.
  اگرچه از ویژگی های معرفت، نهایت ناپذیر بودن آن می باشد و ما هرگز به کنه آن نخواهیم رسید، لکن شاید بتوانیم برخی از آثار آن را در زندگی مادی تجربه نماییم. از جمله آثاری که در لسان روایات آمده یکی بریده شدن از دنیا و دغدغه های آن است و از بین رفتن اندوه و وحشتی که از کم و کاستی های آن ناشی می گردد. و در عوض رسیدن به آرامش و آسایش درونی می باشد. بعلاوه بنا بر همین روایات آدمی نوری را در درون خود احساس می نماید که به وسیله آن راه را از چاه تشخیص داده و مسیر حق را پیدا می کند، در نتیجه از سرگردانی نجات یافته، رنج ها و آلام فکری و روانی او شفا گرفته و سرانجام به سکینه می رسد.
  مکان دریافت معرفت همین دنیاست. انسان نمی تواند با دست خالی این جهان را ترک گفته و در آن دنیا از مواهب عارفان برخوردار گردد. هرکه باید رنج کسب معرفت را درهمین فرصت زندگی دنیوی برخود هموار نماید.
  خداوند برای مومنین در دنیا فرصت های بسیاری را جهت رسیدن به حقیقت معرفت قرار داده است. اوج این فرصت ها روز عرفه در مکان عرفات می باشد، به این شرط که سالک معرفت، به حقیقت قدردان آن بوده و به حضور مولا و سرور خود امام زمان(ع) به عنوان امیرالحاج در آن مکان مقدس توجه داشته باشند. مولایی که معرفت او (به عنوان آخرین حلقه سلسله نور) دستگیره نجات و وسیله رسیدن به قرب الهی خواهد بود.
  تنها و تنها با تمسک و توسل لحظه به لحظه و آن به آن به ایشان و اعلان برائت از دشمنان و ظالمین به حق است که می توان از وحشت دنیا رهید و به انس و سکینه جاودان دست یافت.
  و درآخرت نیز به بهشتی رسید که در حقیقت تجلی و نمادی از محبت همین خاندان است.
  و اینگونه است که دیده های باز صاحبان عقل، وقتی که در پرتو تمسک به مولا و مقتدا و امیرالحاج خود امام زمان(عج) به این فوز عظیم نایل می شوند به شکرانه این توفیق در روز عید قربان، قربانی می کشند و صدقه می دهند. همانگونه که مولایشان اباعبدالله الحسین (ع) در راه محبوب خود آن همه قربانی داد.
  برکت روز عرفه تنها منحصر به حاجیان نبوده و شامل همه مومنین و عارفان به حق و ولایت و منتظران حضرت مهدی(عج) نیز گشته و بنا بر احادیث باب های متعددی از معرفت در این روز به روی مردم باز شده و هریک سهم خویش را از آن بر می گیرند به شرط آنکه:
  •    متذکر به عظمت این روز بوده و در انجام وظایف وارده تاکید و دقت داشته باشند.
  •    با خود عهد نماییم که از تعلقات دنیوی بریده و باب یک سیر الهی را در زندگی خود باز نماییم.
  •    بدانیم که اگرچه ما حقیقت و ژرفای معرفت را ندانسته و درک نمب نماییم لکن مولایی داریم که امیر کاروان و شناسای راه است، پس به او تمسک جسته و دست خود را از دامان مبارکش رها نکنیم.
  باشد که در معیت آن بزرگوار سلوک عارفانه خود را از عرفه ولایت تا قربانی ماسوی الله به سلامت پایان بریم. انشاء الله.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com