پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • تجلي عرفان امام حسين (عليه السلام) در دعاي عرفه  
 • 1389-08-16 11:47:58  
 • تعداد بازدید : 34   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • شخصيت درخشان و بزرگوار امام حسين عليه‌السّلام دو وجهه دارد: يک وجهه، همان وجهه‌ى جهاد و شهادت و توفانى است که در تاريخ به راه انداخته و همچنان هم اين توفان با همه‌ى برکاتى که دارد، برپا خواهد بود؛ که شما با آن آشنا هستيد! يک بعد ديگر، بعد معنوى و عرفانى است که بخصوص در دعاى عرفه به شکل عجيبى نمايان است. ما مثل دعاى عرفه کمتر دعايى را داريم که سوز و گداز و نظم عجيب و توسّل به ذيل عنايت حضرت حق متعال بر فانى ديدن خود در مقابل ذات مقدّس ربوبى در آن باشد؛ دعاى خيلى عجيبى است!
  دعاى ديگرى مربوط به روز عرفه در صحيفه‌ى سجاديه هست، که از فرزند اين بزرگوار است. من يک وقت اين دو دعا را با هم مقايسه مى‌کردم؛ اوّل دعاى امام حسين را مى‌خواندم، بعد دعاى صحيفه‌ى سجّاديه را. مکرّر به نظر من اين طور رسيده است که دعاى حضرت سجّاد، مثل شرح دعاى عرفه است. آن، متن است؛ اين، شرح است. آن، اصل است؛ اين، فرع است. دعاى عرفه، دعاى عجيبى است. شما عين همين روحيه را در خِطابى که حضرت در مجمع بزرگان زمان خود - بزرگان اسلام و بازماندگان تابعين و امثال اينها - در منى ايراد کردند، مشاهده مى‌کنيد. ظاهراً هم متعلّق به همان سال آخر يا سال ديگرى است - من الان درست در ذهنم نيست - که آن هم در تاريخ و در کتب حديث ثبت است.
  به قضيه‌ى عاشورا و کربلا برمى‌گرديم. مى‌بينيم اين‌جا هم با اين‌که ميدان حماسه و جنگ است، اما از لحظه‌ى اوّل تا لحظه‌ى آخرى که نقل شده است که حضرت صورت مبارکش را روى خاک هاى گرم کربلا گذاشت و عرض کرد: «الهى رضاً بقضائک و تسليماً لأمرک»، با ذکر و تضرع و ياد و توسّل همراه است. از وقت خروج از مکه که فرمود: «من کان فينا باذلاً مهجته موطناً على لقاءاللَّه نفسه فليرحل معنا»، با دعا و توسل و وعده‌ى لقاى الهى و همان روحيه‌ى دعاى عرفه شروع مى‌شود، تا گودال قتلگاه و «رضاً بقضائک» ِ لحظه‌ى آخر. يعنى خود ماجراى عاشورا هم يک ماجراى عرفانى است. جنگ است، کشتن و کشته شدن است، حماسه است - و حماسه‌هاى عاشورا، فصل فوق‌العاده درخشانى است - اما وقتى شما به بافت اصلى اين حادثه‌ى حماسى نگاه مى‌کنيد، مى‌بينيد که عرفان هست، معنويّت هست، تضرّع و روح دعاى عرفه هست. پس، آن وجه ديگر شخصيت امام حسين عليه‌السّلام هم بايد به عظمت اين وجه جهاد و شهادت و با همان اوج و عروج، مورد توجه قرار گيرد. ...

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :

   
   
   
   
   

  آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

  تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

  پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com