پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي شاهرودي دام ظله
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
Tuesday 12 November 2019 - الثلاثاء 14 ربيع الأول 1441 - سه شنبه 21 8 1398
 
 
 
 
 
 
 
 
سوال :
کدسوال :
  • کد سوال :  
  • 16460  
  • تاریخ پرسش :  
  • 1393-03-20  
  • تاریخ پاسخ :  
  • 1393-03-20  
  • کد تحصیلات :  
  •   
  • جنسیت :  
  • مرد  
  • سن :  
  • 39  
  •  موضوع :
    چك و سفته
     سوال :
    بعضی اوقات برای دادن وام شرظ می کنند که چک تاریخ دار یا بدون تاریخ برای اطمینان از بازگرداندن وام به وام دهنده داده شود. گاهی اوقات هم شرط می کنند که باید یک یا دو نفر پشت چک را به عنوان ضمانت یا اطمینان به بازگرداندن وام امضاء کنند و گاهی هم شرط می شود که امضاء کننده باید کسی باشد که چک برای اوست. موارد فوق از نظر شرعی چه حکمی دارند و در صورت صحیح بودن مدیون کیست؟
     پاسخ :
    بسمه تعالی؛ کسانی که بعنوان ضمانت امضا نموده اند مدیون می باشند. بخش استفتاء – دفتر آیت الله العظمی شاهرودی دام ظله/
  • کد سوال :  
  • 16459  
  • تاریخ پرسش :  
  • 1393-03-20  
  • تاریخ پاسخ :  
  • 1393-03-20  
  • کد تحصیلات :  
  •   
  • جنسیت :  
  • مرد  
  • سن :  
  • 39  
  •  موضوع :
    چك و سفته
     سوال :
    برای دادن وام توسط افراد یا مؤسسات یا ... بعضی اوقات شرط ضامن و سفته می‌شود. سفته‌ها هم به قیمت‌های مختلفی توسط بانک ملی فروخته می‌شوند (مثلا برای ضمانت وام یک میلیون تومانی سفته به مبلغ سه هزار تومان فروخته می‌شود) که پس از خرید سفته آنرا به وام دهنده برای ضمانت برگرداندن وام می‌دهیم. اولا خرید و فروش این اوراق از نظر شرعی چه حکمی دارد؟ ثانیا با توجه به شرط هم زمان سفته و ضامن (شخص) برای دادن یک وام آیا شرعا وام گیرنده مدیون حساب ‌می‌شود (که سفته را به عنوان ضمانت برگرداندن وام خریده و به وام دهنده داده است) یا شخص ضامن که پشت سفته‌ها را امضا کرده است؟
     پاسخ :
    بسمه تعالی؛ 1- اشکالی ندارد. 2- هر دوی آنها البته ابتدا مدیون وام گیرنده است و در صورت ناتوانی از پرداخت آن دین به گردن ضامن است. بخش استفتاء – دفتر آیت الله العظمی شاهرودی دام ظله/
  • کد سوال :  
  • 8530  
  • تاریخ پرسش :  
  • 1390-03-17  
  • تاریخ پاسخ :  
  • 1390-03-17  
  • کد تحصیلات :  
  • دیپلم  
  • جنسیت :  
  • زن  
  • سن :  
  • 28  
  •  موضوع :
    چك و سفته
     سوال :
    آیا دادن چک وعده دار به عنوان ثمن در معامله ای که به نحو سلم واقع شده است به صحت عقد خللی وارد می کند؟ دادن چک بی وعده چه طور ؟
     پاسخ :
    بسمه تعالی: آری به صحت عقد خلل وارد می نماید چون که در معامله سلم ثمن بایستی نقد باشد.
  • کد سوال :  
  • 8031  
  • تاریخ پرسش :  
  • 1390-02-04  
  • تاریخ پاسخ :  
  • 1390-02-04  
  • کد تحصیلات :  
  • دیپلم  
  • جنسیت :  
  • زن  
  • سن :  
  • 28  
  •  موضوع :
    چك و سفته
     سوال :
    شخصی در ظهر چکی دو امضاء نموده ( مشخص نیست به عنوان ظهرنویس و یا ضامن امضاء کرده است ) و چک مزبور توسط شخص ثالثی به بانک برده شده و شش ماه پس از سررسید به علت کسر موجودی منتهی به گواهی عدم پرداخت گردیده است ؛ طبق قسمت آخر ماده 315 قانون تجارت ، در صورتی که ظرف مهلت قانونی ( حداکثر 45 روز ) ، دارنده چک وجه آن را مطالبه ننماید دیگر دعوای او بر علیه ظهرنویس مسموع نخواهد بود ، و با توجه به اینکه هر شخصی مسئولیت امضاء خود را دارد ؛ اولاً ) آیا این قید زمان برای رفع مسئولیت شخص امضاء کننده شرعی می باشد و می توان شخص امضاء کننده ظهر چک را پس از تاریخ مزبور ( بیش از 6 ماه ) به پرداخت وجه چک محکوم نمود یا خیر ؟ آیا پس از منقضی شدن زمان قانونی فوق الاشاره دیگر ، شخص امضاء کننده مسئولیتی درباره پرداخت وجه چک ندارد یا بالعکس وجود دین بر ذمه امضاء کننده محرز و متقن است و باید برائت ذمه یقینی را اثبات نماید ؟
     پاسخ :
    بسمه تعالی: اگر امضا کنننده ضامن شرعی باشد ضمانت او با گذشت زمان ساقط نمی گردد و اگر شرعاً ضمانت نکرده لازم است به قوانین عرفی مراجعه نماید.
  • کد سوال :  
  • 7967  
  • تاریخ پرسش :  
  • 1390-01-30  
  • تاریخ پاسخ :  
  • 1390-01-30  
  • کد تحصیلات :  
  • دیپلم  
  • جنسیت :  
  • زن  
  • سن :  
  • 28  
  •  موضوع :
    چك و سفته
     سوال :
    درمواردي شخصي بابت اداي بدهي چكي ميدهدوهنگام وصول چك برگشت ميخورد طلب كار با طي مراحل قانوني آن را وصول ميكند آيا گرفتن خسارت تاخير تادييه از بدهكار حلال است وآيا ميتوان خسارت مراحل دادرسي را ازبدهكار گرفت؟
     پاسخ :
    بسمه تعالی: خسارات مراحل دادرسی را می توان از بدهکار گرفت.
  • کد سوال :  
  • 7806  
  • تاریخ پرسش :  
  • 1390-01-16  
  • تاریخ پاسخ :  
  • 1390-01-16  
  • کد تحصیلات :  
  • دیپلم  
  • جنسیت :  
  • زن  
  • سن :  
  • 28  
  •  موضوع :
    چك و سفته
     سوال :
    وقتی در مبایعه نامه ای به موجب شرط ضمن عقد قید شده باشد : در صورت عدم پرداخت وجه چک از سوی خریدار در موعد مقرر و برگشت شدن چک موضوع قرارداد به هر علتی، ضمن اینکه معامله به خودی خود و بدون نیاز مراجعه به مراجع فضائی منفسخ گردیده ، خریدار ملتزم به پرداخت وجه التزام می باشد . و از طرفی چکی که می بایست بابت کل ثمن معامله پرداخت می شده در موعد مقرر برگشت خورده و هرگز پرداخت نشده است . سئوال : آیا با وجود شرط فاسخ مذکور و تحقق آن، انفساخ خود به خود مبایعه نامه قطعی است یا خیر ؟
     پاسخ :
    بسمه تعالی: در صورت جعل خیار لازم است شخصی که حق خیار فسخ را دارد اقدام به فسخ معامله نماید و میتواند معامله را ادامه داده و یا مصالحه نماید.
  • کد سوال :  
  • 4023  
  • تاریخ پرسش :  
  • 1389-02-04  
  • تاریخ پاسخ :  
  • 1389-02-04  
  • کد تحصیلات :  
  • دیپلم  
  • جنسیت :  
  • زن  
  • سن :  
  • 29  
  •  موضوع :
    چك و سفته
     سوال :
    خريد و فروش چک به مبلغ کمتر از مبلغ مندرج در چک بانکي چه حکمی دارد؟ (البته چکي که مثلا مربوط به دو ماه ديگر باشد)
     پاسخ :
    بسمه تعالی: اگر مربوط به شخص ديگر باشد به اين معني که در ذمه ديگري براي وي پولي وجود دارد، اشکال ندارد و لکن اگر مربوط به دريافت کننده پول است از مصاديق ربا مي باشد.
  • کد سوال :  
  • 4016  
  • تاریخ پرسش :  
  • 1389-02-04  
  • تاریخ پاسخ :  
  • 1389-02-23  
  • کد تحصیلات :  
  • دیپلم  
  • جنسیت :  
  • زن  
  • سن :  
  • 29  
  •  موضوع :
    چك و سفته
     سوال :
    شخصي مبلغي را با محاسبه سود تقريبي 7% به اينجانب پرداخت نموده و در قبال آن چک گرفته است. چنانچه آن شخص در قبال وجهي که داده است چک را با محاسبه سود آن گرفته باشد و در خصوص چک هم اقدام نموده باشد، آيا با توجه به اين که وي جهت اخذ سود محاسبه شده اقدام نموده ، عمل وي ربا خواري است؟
     پاسخ :
    بسمه تعالی: اگر در قالب عقد شرعي انجام نشده، ربا مي باشد.
    • تعداد رکورد ها : 8
     

     
     
     
     
     
     

    آدرس: قم - روبروي شبستان امام خميني(ره) - دفتر آيت الله العظمي شاهرودي (دام ظله)

    تلفن: 7730490 3، 7744327 3- 025 فکس: 7741170 3- 025  

    پست الکترونيک: info@shahroudi.net / esteftaa.shahroudi.com@gmail.com